Menu

EU launches legal action after UK fails to nominate commission candidate

EU launches legal action after UK fails to nominate commission candidate
Von der Leyen wysłała dwa listy wyzywające rząd w Londynie do przedstawienia kandydata na komisarza. (Fot. Getty Images)
British taxpayers face paying out for a large fine after the EU launched a legal action against Boris Johnson's government over his failure to abide by the law and nominate a candidate for the new European commission.
Advertisement
News available in Polish

"Jako strażniczka traktatów Komisja Europejska wysłała dziś do Zjednoczonego Królestwa wezwanie do usunięcia uchybienia z powodu naruszenia zobowiązań wynikających z traktatu UE w związku z brakiem kandydata na stanowisko komisarza UE" - napisała KE w komunikacie. Władze w Londynie dostały czas na odpowiedź najpóźniej do piątku, 22 listopada.

Przewodnicząca elekt KE Ursula von der Leyen wysłała dwa listy wzywające rząd w Londynie do przedstawienia osoby, która miałaby zasiadać w Komisji. Pierwszy został zignorowany. Na drugi nadeszła odpowiedź, w której rząd Zjednoczonego Królestwa wskazuje, że nie może desygnować kandydata w związku z przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, które zaplanowane są na 12 grudnia.

Konieczność lojalnej współpracy została zapisana w porozumieniu z UE w sprawie odłożenia daty Brexitu. (Fot. Getty Images)

"Komisja przeanalizowała tę odpowiedź i uważa, że Wielka Brytania narusza zobowiązania wynikające z traktatu UE" - podkreśliła KE. Urzędnicy w Brukseli zaznaczyli, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem unijnym państwo członkowskie nie może powoływać się na przepisy krajowe, by uzasadnić nieprzestrzeganie obowiązków wynikających z prawa UE.

Po przeanalizowaniu odpowiedzi Wielkiej Brytanii, jeśli kandydat na komisarza nadal nie zostanie wystawiony, Komisja może przejść do drugiego etapu procedury, a następnie skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zgodnie z decyzją Rady Europejskiej, Komisja wraz z jej przewodniczącym składa się z takiej liczby komisarzy, ile jest państw członkowskich. Prawo unijne przewiduje, że proces wyboru komisarza zaczyna się od wskazania kandydata przez rząd danego państwa członkowskiego.

Konieczność lojalnej współpracy, w tym konkretnie przedstawienia kandydata na komisarza, została zapisana w porozumieniu między UE27 i Wielką Brytanią w sprawie odłożenia daty Brexitu.

Czytaj więcej:

UE oficjalnie przedłużyła Brexit. Tusk: "To może być ostatni raz"

Tusk ostrzega: Po wyjściu z UE Wielka Brytania będzie outsiderem

Brytyjski kandydat na komisarza "dopiero po wyborach"

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 24.11.2020
  GBP 5.028 złEUR 4.471 złUSD 3.763 złCHF 4.130 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news