Menu

Despite dangers, majority of irregular migrants from Africa would still travel

Despite dangers, majority of irregular migrants from Africa would still travel
Na szlakach migracyjnych śmierć ponosi rocznie ponad 4 tys. osób (Fot. Getty Images)
Irregular migrants who made the fraught journey from Africa to Europe would do so again despite knowing the dangers of the trip. Some 93 per cent of almost 2,000 irregular migrants surveyed experienced danger on their journey, but only two per cent said that greater awareness of the risks would have caused them to stay home.
Advertisement
News available in Polish

Ankietę Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) przeprowadzono w 13 krajach europejskich. Obejmuje ona dane zgromadzone na podstawie rozmów z 1 970 Afrykanami z 39 państw. Wszyscy przyznali, że przybyli do Europy nielegalnie.

Kompleksowe badanie miało na celu ustalenie, dlaczego tak wielu ludzi decyduje się opuścić swe domy i rodziny i z pominięciem formalnych procedur zdaje się na przemytników, narażając się nieraz na śmierć. Jak wynika z opracowania, chęć znalezienia pracy nie była jedyną motywacją skłaniającą ludzi do imigracji. Nie wszyscy badani byli w Afryce biedni ani też ich poziom wykształcenia nie był niski.

Około 58 proc. w chwili wyjazdu pracowało lub uczyło się. Dwie trzecie spędziło w szkołach o co najmniej trzy lata więcej niż ich rówieśnicy. Większość z zatrudnionych miała konkurencyjne płace. Blisko połowa z pracujących twierdziła jednak, że ich zarobki nie były wystarczająco wysokie.

Do Europy emigrują głównie młodzi ludzie. (Fot. Getty Images)

Według UNDP, głównym czynnikiem powstrzymującym imigrantów pracujących w Europie przed powrotem do domu jest wstyd, że nie zdołali przekazać rodzinom wystarczających pieniędzy.

Emigrują głównie ludzie młodzi, którzy odczuli korzyści związane z rozwojem kontynentu afrykańskiego w ostatnich dekadach. Są na ogół staranniej wykształceni i lepiej się im powodzi niż ich rodzicom. Podzielają jednak rozpowszechnione przekonanie, że w ich krajach nie ma możliwości rozwoju i realizowania się.

Zdaniem jednego z ekspertów ONZ, jest to przekonanie tak silne, że doprowadziło do radykalnego odrzucenia przez Afrykanów panujących w ich krajach warunków na rzecz niepewnej, potencjalnie niebezpiecznej przyszłości w Europie.

Jak podaje Migration Data Portal, od 2014 roku na szlakach migracyjnych na całym świecie giną rocznie ponad 4 tys. osób. Portal zastrzega, że są to mocno zaniżone szacunki, ponieważ większość zgonów nie jest rejestrowana.

Czytaj więcej:

"Kto w UE nie akceptuje kwot migrantów, powinien być surowo karany"

Macron opowiada się za karami dla krajów UE, które nie chcą migrantów

Niemcy zapowiadają więcej wyrywkowych kontroli na granicach

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Advertisement