Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Despite Brexit threats 7.5% increase in Polish speaking children in London schools

Despite Brexit threats 7.5% increase in Polish speaking children in London schools
W Londynie jest czterokrotnie więcej polskich uczniów niż jeszcze 10 lat temu. (Fot. Thinkstock)
The figures show an increase on last year of over 7.5% and more than a fourfold increase on the figures shown for 2007. These figures are based on a census of schools in January 2017 and they show that the threat of Brexit on EU citizens has not yet fully fed through to the Polish communities in London.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Wzrost liczby uczniów z rodzin, w których w domu mówi się po polsku nie jest taki duży jak w roku 2016, kiedy nad imigrantami z krajów unijnych nie malował się scenariusz Brexitu.

Jednak biorąc pod uwagę fakt wszechobecnej ksenofobii i odmów wyrabiania brytyjskich paszportów dla polskich dzieci, mimo iż miały je wcześniej, liczba małych Polaków w Londynie jest wciąż imponująca” - stwierdził Wiktor Moszczyński.

Dane pochodzą ze spisu powszechnego w brytyjskich szkołach przeprowadzonego w styczniu 2017 roku w 33 dzielnicach Londynu.

Tendencja wzrostowa utrzymuje się niemal w całym Londynie. Wyjątkiem są tylko dwie dzielnice Hackney i Islington, gdzie liczba polskich uczniów spada. Interesująco na tle całej stolicy Wielkiej Brytanii wygląda również przypadek obszaru Ealing Borough, w którym koncentruje się najwięcej polskojęzycznych rezydentów. Tam w ciągu ostatniego roku w szkołach przybył zaledwie 1% polskich uczniów.

W 2014 roku w dzielnicy Ealing 616 Polek urodziło dzieci. Jeśli taki stan utrzyma się w ciągu następnych 3 lat, nie będzie mowy o spadku liczby polskich dzieci w szkołach Londynu.

Największy wzrost liczby polskich uczniów Moszczyński zaobserwował w dzielnicach wschodniej części Londynu, a mianowicie o 50% w Bexley, 35% w Tower Hamlets, 28% w Waltham Forest, 22% w Redbridge, 21% w Bromley i 17,5% w Havering.

Rośnie też liczba polskich dzieci w szkołach w Enfield i Harrow.

Obszarami, w których mieszka najwięcej polskojęzycznych dzieci, są dzielnice: Ealing, Hounslow, Barnet, Haringey, Merton, Enfield, Waltham Forest, Brent, Croydon i Hillingdon.

„Warto przypomnieć, że wciąż dużo Polek rodzi dzieci nad Tamizą, w 2014 polskich noworodków w londyńskich szpitalach było 5 136” - podkreślił Moszczyński.

"Statystyki świadczą o tym, że rodzice małych Polaków z Londynu są raczej pewni swojej przyszłości w Wielkiej Brytanii pomimo zachowań ksenofobicznych w szkołach, jednak nasilające się zjawisko i nieprzychylność urzędników może to zmienić” - komentuje polski społecznik.

Jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej w brytyjskich szkołach było bardzo niewielu polskich uczniów. Teraz nie ma praktycznie placówki, w której na liście uczniów nie byłoby choćby jednego polskiego imienia lub nazwiska. Polscy uczniowie szybko asymilują się, nadrabiają różnice programowe z angielskiego i na ogół brylują w przedmiotach ścisłych.

„Kiedy przyjechałam do Londynu, miałam 11 lat, w mojej szkole w Lambeth byłam jedyną Polką, a poza mną z innych krajów europejskich była jeszcze tylko Francuzka, Litwinka i Norweżka” - podkreśla 26-letnia Katarzyna Koniewiec z Londynu.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement