Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Danes see Greenland security risk amid Arctic tensions

Danes see Greenland security risk amid Arctic tensions
"W Arktyce ścierają się interesy Rosji, USA oraz Chin". (Fot. Getty Images)
Denmark has for the first time put mineral-rich Greenland top of its national security agenda, ahead of terrorism and cybercrime.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"W Arktyce ścierają się interesy Rosji, USA oraz Chin, podnosząc poziom napięcia. Na tym obszarze rośnie zainteresowanie obecnością wojskową" - stwierdza duński wywiad wojskowy.

Według autorów opracowania, Stany Zjednoczone są zaniepokojone zarówno zdolnością Rosji do ataku na amerykańską bazę Thule na Grenlandii, jak i dążeniem Chin do przejęcia kontroli nad infrastrukturą oraz cennymi zasobami Grenlandii. Chiny pod pretekstem badań naukowych mogą przeprowadzać działania wojskowe.

Nowa ocena zagrożeń dla duńskiego bezpieczeństwa została przedstawiona po tym, gdy prezydent USA Donald Trump wyraził chęć zakupu zależnej od Danii, ale posiadającej autonomię Grenlandii. Propozycja szybko została odrzucona. Inne mające wpływ na politykę wydarzenie to otwarcie przez amerykańską dyplomację konsulatu w grenlandzkiej stolicy Nuuk.

Duński wywiad wojskowy ostrzega przed konfliktem mocarstw. (Fot. Getty Images)

"Zmiana nastąpiła bardzo szybko. Jeszcze 11 lat temu Arktyka nie była nawet wspomniana w ocenie ryzyka, a teraz została uznana za najważniejsze zagadnienie" - stwierdził w rozmowie z agencją Ritzau Jon Rahbek-Clemmensen, analityk Duńskiej Królewskiej Akademii Wojskowej.

Za inne wyzwania duński wywiad wojskowy uznał możliwość wystąpienia cyberataku, a także cyberszpiegostwo, które może mieć wpływ na duńskie bezpieczeństwo oraz konkurencyjność gospodarki. W raporcie odnotowano malejące znaczenie zagrożenia ze strony terrorystów.

"Obraz zagrożenia w 2019 roku stał się nie tylko bardziej złożony, ale zmienia się w szybszym tempie, przez co stał się bardziej nieprzewidywalny" - podkreślił szef FE Lars Findsen.

Czytaj więcej:

Trump chce kupić Grenlandię? "Przygląda się tematowi"

"Nie jesteśmy na sprzedaż": MSZ Grenlandii reaguje na doniesienia z USA

Trump odwołał wizytę przez Grenlandię. Premier Danii "zaskoczona"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement