Menu

Coronavirus: Tokyo 2020 could be postponed to end of year - Japan's Olympic minister

Coronavirus: Tokyo 2020 could be postponed to end of year - Japan's Olympic minister
Wybuch epidemii koronawirusa może zmusić MKOl do odwołania olimpijskiej rywalizacji w planowanym terminie. (Fot. Getty Images)
Japan's Olympic minister says the Tokyo 2020 Games could be postponed from the summer until later in the year amid fears over the coronavirus outbreak.
Advertisement
News available in Polish

W środowisku sportowym i nie tylko nie brakuje obaw, że wybuch epidemii koronawirusa może zmusić MKOl do odwołania olimpijskiej rywalizacji w planowanym terminie.  "Umowa z MKOl przewiduje, że igrzyska odbędą się w 2020 roku. Można to interpretować, że przełożenie na inny termin jest dopuszczalne" - oświadczyła dzisiaj Hashimoto jednego z parlamentarzystów.

Zgodnie z umową, prawo do odwołania igrzysk należy do MKOl. Jego przewodniczący Thomas Bach przyznał w poprzednim tygodniu, że organizacja "w pełni zaangażowała się" w organizację igrzysk w Tokio zgodnie z harmonogramem, pomimo rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Hashimoto również podkreśliła, że rząd Japonii, władze Tokio i komitet organizacyjny nadal pracują nad przygotowaniem igrzysk i nie zakładają, że miałyby się rozpocząć w innym terminie niż 24 lipca.

"Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby igrzyska przebiegły zgodnie z planem" - zapewniła brązowa medalistka olimpijska z Albertville w łyżwiarstwie szybkim na 1 500 m. 

Minister dodała, że obecnie budżet olimpijski szacowany jest na 1,35 biliona jenów (12,5 miliarda dolarów). Według wyliczeń agencji rządowej zajmującej się audytem, prawie 80 procent tej sumy wydano już w latach 2013-18.

W Japonii stwierdzono już około tysiąca przypadków Covid-19, a zmarło z tego powodu 12 osób. W Europie największa epidemia ma miejsce we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardia i Wenecja Euganejska, gdzie odnotowano 52 zgony.

Czytaj więcej:

Londyn przejmie igrzyska? Władzie Tokio oburzone

Tokio 2020: "Robimy wszystko, by igrzyska odbyły się zgodnie z planem"

Szef FIFA: Mecze międzynarodowe zagrożone z powodu koronawirusa

Koronawirus: Polscy lekkoatleci nie panikują, ale boją się o igrzyska

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement