Menu

Christmas without pressure: Poles are more and more often going on winter holidays

Christmas without pressure: Poles are more and more often going on winter holidays
Polacy wolą wyjechać gdzieś z dala od domu - na przykład tam, gdzie na pewno będzie śnieg... (Fot. Getty Lipa)
Without cleaning, cooking and preparation fever - more and more Poles decide to spend their holidays away from home - according to a report from the Noclegi.pl website. We want to escape from responsibilities, expectations, and sometimes even from nosy questions of relatives, but at the same time we still want the magic of Christmas, so we leave - explain psychologists.
Advertisement
News available in Polish

"Reklamy, półki sklepowe, komedie romantyczne, już od połowy listopada wszystko mówi nam, że trzeba się postarać, bo w czasie świąt ma być obowiązkowo pięknie i perfekcyjnie. A my zmęczeni codziennym pędem chcielibyśmy odpocząć w gronie najbliższych, więc włącza się potrzeba ucieczki od bycia w obowiązku – tłumaczy psycholog Maja Maciaszczyk.

"Jeśli możemy mieć ten piękny czas bez dodatkowych godzin w kuchni i ze ściereczką, zabieramy prezenty, pakujemy rodzinę i wybieramy gotowe święta" – wyjaśnia. A robimy to coraz chętniej. Jak wynika z badania portalu Noclegi.pl, w ciągu ostatnich trzech lat odnotowano przyrost rezerwacji w okresie świąt o około 25% każdego roku.

Wyjazd to ucieczka od przygotowań, ale nie od tradycji. Zdecydowana większość osób, które decydują się na świąteczny wypad wybiera wypoczynek w Polsce i to całą rodziną, najchętniej w górach, gdzie jest większa szansa na śnieg i zimową oprawę świąt.

Sprzątanie? Gotowanie? Po co ta presja... (Fot. Getty Images)

"Aż osiem na dziesięć wyszukiwań w naszej platformie dotyczy wyjazdu w polskie góry, przy czym zdecydowana większość z nich to zapytania o Zakopane. Kiedy dostępność miejsc w dobrej cenie w stolicy polskich Tatr zacznie spadać, wzrośnie zainteresowanie ofertami w Białce Tatrzańskiej, Karpaczu, Krynicy-Zdrój, Białym Dunajcu czy Kościelisku" – podkreśla Agnieszka Rzeszutek z Noclegi.pl.

"Najczęściej są to wyjazdy rodzinne: rezerwujący podróżują w grupach średnio czteroosobowych, pytają hotelarzy o ofertę z kolacją wigilijną, Mikołajem, atrakcjami dla najmłodszych, wspólnym ubieraniem choinki, kuligiem" – wyjaśnia i dodaje, że chociaż to nieopłacalne, Polacy wciąż decyzję o rezerwacji zostawiają na ostatnią chwilę. Zaledwie kilkanaście procent rezerwujących pomyślało o zimowym wyjeździe już w pierwszym półroczu. Ich zapobiegliwość pozwoliła im zaoszczędzić nawet połowę tego, co musieliby zapłacić teraz.

Koszt pakietu obejmujący Wigilię z tradycyjną kolacją i dwa dni świąt zależy od standardu obiektu i dodatkowych świątecznych atrakcji. Zaczyna się od 300 złotych za osobę, ale może sięgać nawet 1400 złotych, jeśli w grę wchodzi tradycyjna wieczerza, wizyta Mikołaja czy grane na żywo góralskie kolędy. Oczywiście, jeśli goście zdecydują się na przedłużenie pobytu na okres przedświąteczny i później między świętami a sylwestrem, średnia cena za dobę spada.

Młodzi ludzie wolą wyjechać gdzieś z przyjaciółmi, by spędzić ten czas na luzie... (Fot. Getty Images)

"Wzmożony ruch w wieloosobowych grudniowych rezerwacjach widać już od 21 grudnia i większość z nich trwa właśnie aż do Sylwestra" – podkreśla Agnieszka Rzeszutek.

Ale nie wszyscy lubią święta w dużym, rodzinnym gronie. "Zdarza się, że chcemy uciec przed corocznymi konfliktami, trudnymi relacjami. Uczymy się zdrowego egoizmu, chcemy spędzić czas świąteczny w zgodzie z sobą i swoimi potrzebami, nie czuć presji. Coraz częściej, szczególnie w wielkich miastach, bliskie relacje łączą nas z przyjaciółmi, a nie krewnymi" – tłumaczy Maja Maciaszczyk. Wtedy często zapada decyzja o wyjeździe w pojedynkę lub z przyjaciółmi.

W przypadku tego typu rezerwacji w mailach do hotelarzy dominują pytania o dostępność udogodnień typu spa, odległość od stoku czy term albo najbliższego świątecznego jarmarku.

Czytaj więcej:

Ceny żywności na tegoroczne święta będą wyższe

"Bądź dzieckiem w te święta": Brytyjczycy kochają świąteczne reklamy

Co trzeci Polak zrobił zakupy świąteczne już na początku grudnia

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 20.01.2021
  GBP 5.107 złEUR 4.524 złUSD 3.730 złCHF 4.197 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement