Menu

Brexit: UK potatoes delisted from Polish supermarket

Brexit: UK potatoes delisted from Polish supermarket
Firma musiała anulować zamówienia od brytyjskich rolników. (Fot. Getty Images)
British potatoes have been delisted from a number of lines in Poland's largest supermarket due to fears of a no-deal Brexit, according to a large UK potato exporter, which has had to cancel orders with its growers as a result.
Advertisement
News available in Polish

W ciągu jednej nocy brytyjski eksporter stracił rynek, na który co miesiąc wysyłał dużą liczbę ziemniaków.

"Dostaliśmy wiadomość e-mail z informacją, że od 15 października br. Biedronka nie będzie już kupować ziemniaków z Wielkiej Brytanii" - informuje dostawca w rozmowie z portalem "Fresh Produce Journal".

W efekcie jego firma, która pozyskuje ziemniaki z ok. 100 gospodarstw, musiała anulować zamówienia od brytyjskich rolników. "To pierwszy, prawdziwy, finansowy cios, jaki otrzymaliśmy z powodu Brexitu" - przyznaje eksporter z Wielkiej Brytanii.

Jak dodaje, dla Biedronki - jeśli dojdzie do Brexitu bez porozumienia 31 października - "technicznie byłoby nielegalne, gdyby 1 listopada wciąż sprzedawała brytyjskie ziemniaki".

Od 15 października br. Biedronka nie będzie już kupować ziemniaków z Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

Powód? Jeśli Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia, będzie musiała ponownie złożyć wniosek o zawarcie umowy o równoważności fitosanitarnej, aby móc dalej handlować świeżymi produktami.

Tymczasem UE od początku stawiała sprawę jasno, że ​​żadne nowe umowy handlowe nie będą negocjowane do momentu oficjalnego wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

"Proces ten może potrwać kilka tygodni lub nawet kilka lat; UE może ten wniosek nawet odrzucić" - zauważa dostawca z UK.

Jeśli jednak rządowi uda się zawrzeć umowę z Europą, dwuletnia faza przejściowa pozwoli na eksport brytyjskich produktów do UE.

Czytaj więcej:

Mleczarze: Twardy Brexit spowoduje większy kryzys na rynku mleczarskim

Raport: Połowa rolników w UK w tarapatach po Brexicie

Brexit: Brytyjskie rolnictwo już kuleje bez pracowników z UE

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 23.10.2020
  GBP 5.061 złEUR 4.577 złUSD 3.866 złCHF 4.273 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news