Menu

Farage offers Johnson deal if Brexit plan dropped

Farage offers Johnson deal if Brexit plan dropped
"Powiem Borisowi Johnsonowi: Odrzuć umowę, bo to nie jest Brexit". (Fot. Getty Images)
UK's Nigel Farage tried to ramp up pressure on Conservative Prime Minister Boris Johnson on Friday, saying his Brexit Party would run against the Conservatives across the country unless Johnson abandons his divorce deal with the European Union.
Advertisement
News available in Polish

"Powiem Borisowi Johnsonowi: Odrzuć umowę, bo to nie jest Brexit; odrzuć umowę, ponieważ jak kolejne tygodnie będą mijać i ludzie zorientują się, co podpisałeś, nie spodoba im się to. To nie jest Brexit" - przekazał Farage dziennikarzom, dodając, że uzgodnione przez premiera porozumienie z UE niczym się nie różni od tego zawartego przez Theresę May.

Farage przekonywał, że Wielka Brytania powinna zawrzeć z UE umowę o wolnym handlu - podobną do tej, jaką Unia ma z Kanadą - a jeśli się to nie uda do 1 lipca 2020 r., powinna wyjść ze Wspólnoty bez umowy i handlować z nią na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu. "Postrzegałbym to jako całkowicie rozsądne. To naprawdę byłby Brexit" - zaznaczył.

Szef Partii Brexitu zagroził, że jeśli do 14 listopada Johnson nie zrealizuje jego żądań, ugrupowanie to wystawi kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych w Wielkiej Brytanii. To poważnie osłabiłoby szanse Partii Konserwatywnej na wygraną w przedterminowych wyborach 12 grudnia.

Johnson wykluczał dotąd jakiekolwiek sojusze z liderem Partii Brexitu. Do jego wezwania odniósł się dzisiaj przewodniczący Partii Konserwatywnej James Cleverly, który przestrzegł przed głosowaniem na ugrupowanie Farage'a.

"To grozi wpuszczeniem Jeremy'ego Corbyna tylnymi drzwiami na Downing Street - a w efekcie tym, że w 2020 r. będą w kraju dwa referenda - w sprawie Brexitu i niepodległości Szkocji. To nie doprowadzi do załatwienia sprawy Brexitu, lecz wyłoni kolejny sklinczowany parlament, który nie działa" - podkreślał Cleverly.

Według sondaży, konserwatyści mają 15-17 punków proc. przewagi nad Partią Pracy, ale jeśli Partia Brexitu, odwołująca się w dużej części do podobnego elektoratu, odbierze im sporo głosów, może to doprowadzić do wygranej laburzystów.

Czytaj więcej:

Media w UK o wyborach: Szansa na przełamanie pata i ryzyko dla Johnsona

Brexit i NHS: Ostre starcie Johnsona i Corbyna w Izbie Gmin

"Telegraph": Partia Brexitu może w wyborach pomóc konserwatystom

Sondaże: Partia Johnsona z potężną przewagą

Trump w programie Farage'a: "Boris Johnson jest fantastyczny"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Advertisement