Menu

Boris Johnson 'could build bridge between Scotland and Northern Ireland'

Boris Johnson 'could build bridge between Scotland and Northern Ireland'
Most połączyłby dwie wyspy na wysokości Szkocji i Irlandii Północnej. (Fot. Getty Images)
BORIS JOHNSON is exploring plans to build a bridge between Scotland and Northern Ireland to fix the Brexit backstop deadlock, it is claimed.
Advertisement
News available in Polish

Realizacja byłaby nie tylko tylko kosztowna, ale wiąże się także z ryzykiem, ze względu na prawdopodobieństwo obecności na Morzu Irlandzkim niewybuchów z okresu II wojny światowej.

Rzecznik rządu w wypowiedzi dla Channel 4 News potwierdził: "Rząd regularnie zleca badania wykonalności projektów".

Pomysł Johnsona dotyczący mostu pomiędzy Szkocją a Irlandią pojawił się już w zeszłym roku, kiedy był on ministrem spraw zagranicznych. Jako burmistrz Londynu poparł także projekt mostu-ogrodu, którego przewidywany koszt miał wynieść ponad 185 milionów funtów. Ostatecznie zrezygnowano z jego realizacji, ale wstępne inwestycje i tak przekroczyły 43 miliony.

Jeszcze w ubiegłym roku Johnson zasugerował przystąpienie do ambitnego pomysłu - mostu łączącego Wielką Brytanię i Francję. Sam pomysł nie jest niczym nowym, powstał jeszcze za rządów królowej Wiktorii. Także rząd Margaret Thatcher zastanawiał się nad połączeniem komunikacyjnym przez kanał, mającym umożliwić transport samochodów i ciężarówek.

Jak poinformował w ubiegłym roku zespół FactCheck z Channel 4 News, eksperci uważają, że most łączący Wielką Brytanię z kontynentem "byłby ogromnym przedsięwzięciem", ale jest "absolutnie wykonalny" dzięki nowoczesnej technologii.

DUP (Democratic Unionist Party) - partia popierająca konserwatystów w parlamencie - uważa, że ​​most pomiędzy Szkocją a Irlandią Północną mógłby przełamać impas Brexitu, usuwając potrzebę stworzenia granicy na Morzu Irlandzkim.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Advertisement