Menu

Boat Race: Cambridge triumph after Oxford's women win

Boat Race: Cambridge triumph after Oxford's women win
Załoga Cambridge wykorzystała swoją fizyczną przewagę (Fot. Getty Images)
Cambridge claimed their first win in the Boat Race since 2012 after they used their power to beat Oxford in the 162nd edition of the race.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ósemka Uniwersytetu Cambridge pokonała wioślarzy Oxfordu w 162. edycji prestiżowych regat na Tamizie w Londynie (6,8 km). To była jej 82. wygrana, a rywale mają o trzy mniej. W 71. odsłonie zmagań kobiet triumfowała osada z Oxfordu.

Faworyzowana przez bukmacherów ósemka Cambridge - tradycyjnie oznaczona jasnoniebieskimi piórami na wiosłach - prowadziła przez całą długość trasy, od startu przy zachodniolondyńskim moście w Putney do mety przed dzielnicą Chiswick.

Bardziej doświadczona, cięższa o 12 kilogramów i wyższa średnio o 1,5 cm załoga Cambridge wykorzystała swoją fizyczną przewagę, odnosząc - pomimo trudnych warunków atmosferycznych - swoje pierwsze zwycięstwo od 2012 roku.

W rozgrywanym godzinę wcześniej wyścigu kobiet wioślarki Oxfordu triumfowały czwarty raz z rzędu, a 13. raz w ostatnich 17 edycjach.

Załoga Cambridge miała poważne problemy z ukończeniem rywalizacji po tym, jak ich łódź zaczęła nabierać wody. Wbrew sygnalizacji sędziów, zawodniczki zdecydowały się jednak za wszelką cenę dopłynąć do mety, czym zyskały sympatię zgromadzonych na obu brzegach Tamizy kibiców. W historii zmagań kobiet Oxford wygrał 30 razy, Cambridge był górą w 41 wyścigach.

Wyścigi osad Uniwersytetów Oxfordu i Cambridge to jedne z najstarszych zawodów sportowych w świecie. Rozgrywane są w edycji męskiej od 1829, a z udziałem pań - od 1927 roku. Od 1938 roku kolejne edycje wyścigu są relacjonowane na żywo za pośrednictwem radia i telewizji BBC, stanowiąc element wielkanocnej tradycji.

Transmisja na żywo zaczyna się na dwie godziny przed wyścigiem - w jej trakcie przedstawiana jest historia rywalizacji, a także sylwetki sportowców reprezentujących oba uniwersytety. Łączną oglądalność wydarzenia na całym świecie szacowana jest na kilkadziesiąt milionów osób.

Jedną z legend brytyjskiego wioślarstwa i uniwersyteckiego wyścigu jest Daniel Topolski, syn słynnego polskiego malarza Feliksa Topolskiego, który dwunastokrotnie poprowadził Oksford do zwycięstwa w rywalizacji osad jako trener, dokładając do tego jedno zwycięstwo jako zawodnik, a także dwa mistrzostwa świata z czasów swoich studiów. Sportowiec przez wiele lat komentował dla BBC kolejne edycje wyścigu. Zmarł w 2015 roku.

Całkowity zysk z organizacji wydarzenia, w tym darowizn od kibiców, będzie przekazany na cele charytatywne wskazane przez fundację Cancer Research UK zajmującą się badaniem i leczeniem raka.

‹

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement