Menu

Boat Race 2019 results as Cambridge took on Oxford on River Thames

Boat Race 2019 results as Cambridge took on Oxford on River Thames
Dzisiejsze zwycięstwo powiększyło przewagę Cambridge w ogólnej rywalizacji do czterech - z 84 wygranymi przy 80 zwycięstwach Oxfordu. (Fot. Getty Images)
Double Olympic gold medallist James Cracknell has helped Cambridge to win the annual boat race against Oxford.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Oprócz krakowianina, pełniącego rolę szlakowego osady z Cambridge, w "jasnoniebieskiej" łódce płynął także m.in. 46-letni były dwukrotny mistrz olimpijski i sześciokrotny mistrz świata James Cracknell, który po zakończeniu kariery zdecydował się na powrót na uczelnię i właśnie studiuje, aby uzyskać tytuł magistra. Jednocześnie stał się najstarszym uczestnikiem zawodów na przestrzeni 165. edycji.

Węgrzycki-Szymczyk (pierwszy od lewej) to regularny reprezentant Polski na najważniejszych światowych imprezach. (Fot. Getty Images)

Węgrzycki-Szymczyk to regularny reprezentant Polski na najważniejszych światowych imprezach, m.in. na mistrzostwach Europy, świata i igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro z 2016 roku, a także medalista w kategoriach juniorskich (w tym wicemistrz świata z Rotterdamu z 2016 roku w kategorii do lat 23).

To drugi Polak, który popłynął w Boat Race, po Michale Płotkowiaku, który wiosłował w latach 2007 i 2009 w barwach Oxfordu ("ciemnoniebieskich").

Przed startem Węgrzycki-Szymczyk tłumaczył, że te legendarne zawody "zawsze były jego marzeniem". Jak zapowiadał, po zakończeniu zawodów będzie pracował nad przygotowaniem przed kwalifikacjami olimpijskimi do igrzysk Tokio 2020.

W "jasnoniebieskiej" łódce płynął także m.in. były dwukrotny mistrz olimpijski i sześciokrotny mistrz świata James Cracknell (drugi od prawej). (Fot. Getty Images)

Dzisiejsze zwycięstwo powiększyło przewagę Cambridge w ogólnej rywalizacji do czterech - z 84 wygranymi przy 80 zwycięstwach Oxfordu. To pierwsza seria dwóch kolejnych wygranych "jasnoniebieskich" od 1999 roku.

Reprezentacja Cambridge była szybsza także w wyścigu kobiet, odnotowując 44. triumf w Boat Race.

Zawody pomiędzy oboma uniwersytetami rozgrywane są od 1829 roku, a dwie ósemki rywalizują na 6,8-kilometrowej trasie na Tamizie w zachodnim Londynie: od Putney Bridge w pobliżu stadionu drużyny piłkarskiej Fulham FC aż do mety w pobliżu Chiswick Bridge. Na obu brzegach rzeki zbierają się tłumy piknikujących przez cały dzień widzów, których rekordowa liczba w poprzednich latach była szacowana - przy dobrej pogodzie - na nawet ponad 250 tys. osób.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement