Menu

Belgian media on Lambrecht's death: "The peloton lost the Little King"

Belgian media on Lambrecht's death: "The peloton lost the Little King"
Kolarze ruszyli dzisiaj w trasę z żałobnymi wstążkami. (Fot. Getty Images)
The media in Belgium devote a lot of space to Bjorg Lambrecht who died the day before due to injuries sustained in the third stage of the Tour de Pologne race.
Advertisement
News available in Polish

Do wypadku doszło w pierwszej części wczorajszego etapu w okolicach Żor. 22-letni Belg uderzył w betonowy przepust na drodze i na miejscu był reanimowany, a następnie przewieziony do szpitala w Rybniku. Zmarł na stole operacyjnym.

Dzisiejsze media w Belgii i Francji skupiają się przede wszystkim na podkreśleniu, jak znakomitego kolarza stracił światowy peleton. "Bjorg Lambrecht miał zostać twarzą belgijskiego kolarstwa razem z Remco Evenepoelem (mistrzem świata juniorów - przyp. red.)" - napisał lamandzki dziennik "De Morgen", cytowany przez agencję AFP.

"Małego króla Knesselare już nie ma" - ubolewa "Standaard". "Peleton stracił Małego Króla przez pech, brutalne nieszczęście" - dodaje "Gazet van Antwerpen". Z kolei "La Derniere Heure" i "La Libre Belgique" przyznają, że wraz ze śmiercią Lambrechta kolarstwo traci nową gwiazdę.

Według "Le Soir", Lambrecht był kolarzem stworzonym do sukcesów. "Był małym wspinaczem ze wspaniałą przyszłością" - napisał "Het Nieuwsblad", a francuski "L'Equipue" podkreślił, że 22-latek był jedną z największych nadziei kolarskich w swoim kraju.

Zawodnika wspominają również jego koledzy z wyścigów. "Spoczywaj w pokoju, mój przyjacielu. Wciąż lśnij, tak jak zawsze to robiłeś" - napisał na portalu społecznościowym wspomniany Remco Evenepoel, inna wielka nadzieja belgijskiego kolarstwa.

W Knesselare, w gminie we Flandrii Wschodniej, w której mieszka rodzina Lambrechta, wystawiono księgę kondolencyjną.

Młody Belg notował w ostatnich miesiącach kilka wartościowych wyników: był czwarty w Strzale Walońskiej i szósty w innym prestiżowym klasyku Amstel Gold Race, wygrał też klasyfikację młodzieżową w Criterium du Dauphine. W ubiegłym roku w mistrzostwach świata w Innsbrucku zdobył srebrny medal w wyścigu młodzieżowców (do lat 23).

Start dzisiejszego etapu w Jaworznie poprzedziła minuta ciszy w hołdzie dla Lambrechta. Na czele peletonu ustawili się zawodnicy ekipy Lotto Fix All (grupa przyjęła tę nazwę specjalnie na TdP, w sezonie ściga się pod szyldem Lotto Soudal), koledzy zmarłego kolarza. Przy oklaskach tłumu zgromadzonego na starcie pokonali pierwsze kilometry.

Dzisiejszy etap nie będzie liczony do klasyfikacji generalnej.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 09.07.2020
  GBP 4.991 złEUR 4.474 złUSD 3.949 złCHF 4.208 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement