Menu

Bargiel: skiing from Everest

Bargiel: skiing from Everest
Andrzej Bargiel chce zjechać na nartach z Everestu (Fot. Facebook/Andrzej Bargiel)
Andrzej Bargiel of Poland would love to ski from Everest to celebrate 100 anniversary of Poland Independent.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Miałem przyjemność zapoznać się z projektem Polskie Himalaje 2018. Chciałbym w nim uczestniczyć i uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości przez wniesienie na najwyższy szczyt Ziemi biało-czerwonej flagi. Byłoby to dla mnie ogromnym zaszczytem" - podkreślił 27-letni zakopiańczyk.

Trzykrotny mistrz kraju w skialpiniźmie zaznaczył, że z racji tego, iż czasy się zmieniły, zamierza zdobyć tę górę w innym stylu niż dotychczas.

"Chciałbym podjąć próbę wejścia z bazy na szczyt i spróbować zjechać z wierzchołka na nartach bez użycia dodatkowego tlenu. Byłaby to pierwsza próba w historii bez użycia aparatury tlenowej, co byłoby nie lada wyzwaniem" - zaznaczył Bargiel, pierwszy Polak, który w 2013 roku zdobył Sziszapangmę (8013 m) na nartach i zjechał z tego wierzchołka.

Dodał, że pierwszego pełnego zjazdu ze szczytu Everestu do bazy, który trwał 4 godzin 25 minut, dokonał 7 października 2000 roku Słoweniec Davo Karnicar.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego Polskie Himalaje 2018 Leszek Cichy (35 lat temu z Krzysztofem Wielickim jako pierwsi na świecie zdobyli zimą Everest) poinformował na piątkowej konferencji prasowej o sporym zainteresowaniu wyprawą narodową na najwyższą górę Ziemi jesienią 2018 roku.

Takimi i jeszcze większymi osiągnięciami mogą poszczycić się m.in. Dariusz Załuski - zdobywca Everestu (dwukrotnie), K2 (8611 m), Lhotse (8511 m), Czo Oju (8201 m) i Gaszerbruma II (8035 m), Marcin Kaczkan z tytułem Śnieżnej Pantery przyznawanym za wejścia na pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR, a ponadto Nangi Parbat (8125 m) i K2 oraz Jacek Teler, mający w dorobku uchodzący za jeden z najtrudniejszych siedmiotysięczników świata Pik Pobiedy (7439 m), Broad Peak (8051 m) i Gaszerbrum II (8035 m).

W projekcie Polskie Himalaje 2018 jest też supermaraton w Katmandu. "Dlaczego bieg? Ta najprostsza forma ruchu była i jest stosowana przez alpinistów nie tylko jako element poprawy czy utrzymania kondycji. Wielu z nich brało i bierze udział w imprezach biegowych i to na dystansach maratońskich oraz dłuższych. Bieg jest tak uniwersalną formą dla wszystkich dyscyplin, że może w nim uczestniczyć każdy" - podkreślił dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki Jerzy Natkański.

"Dlatego też o tym przedsięwzięciu, o tych możliwościach uczczenia 100-lecia niepodległości mówimy z tak dużym wyprzedzeniem. Ja już z początkiem roku rozpocząłem przygotowania i chociażby dziś, przed pójściem do pracy, odbyłem trening na 17-kilometrowej trasie" - dodał.

Jak podkreślił, chociaż pierwszymi partnerami projektu są media publiczne, zarówno Polska Agencja Prasowa, Telewizja Polska, jak Polskie Radio, to drzwi są otwarte dla każdej stacji, rozgłośni, organizacji czy instytucji które tylko chcą się włączyć w ten sposób w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2021
  GBP 5.2602 złEUR 4.5298 złUSD 3.7288 złCHF 4.1347 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement