Menu

Avalanche on Broad Peak, Zaluski and Bargiel safe

Avalanche on Broad Peak, Zaluski and Bargiel safe
Andrzej Bargiel na Broad Peaku (Fot. Facebook/Andrzej Bargiel)
Pakistani porter missing after avalanche on Broad Peak, Dariusz Załuski and Andrzej Bargiel of Poland are safe.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Po ostatnich obfitych opadach śniegu, większość zespołów pozostała w bazie podobnie jak Polacy. Do góry wyszli jednak chińscy i japońscy alpiniści wraz z miejscowymi tragarzami.

"Byłem z Darkiem w bazie, kiedy między naszym obozowiskiem a +jedynką+ zeszła lawina. Zaginęła jedna osoba, której do tej pory nie odnaleziono. Kilku alpinistów jest poważnie rannych, czekają na ewakuację. Pogoda nie pozwala na przylot śmigłowca. Wraz z członkami innych wypraw zaangażowaliśmy się w akcję ratowniczą" - poinformował 27-letni Bargiel, który wczoraj zamierzał rozpocząć wspinaczkę.

Zakopiańczyk oraz 56-letni warszawiak Załuski, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, dodali, że teren po lawinie jest mocno poturbowany.

"Pospadały poręczowania. Droga do obozu pierwszego jest zniszczona, może też i do drugiego, ale tego nie wiemy. Trzeba wszystko odbudować. W środę wyjdzie do jedynki Darek, natomiast atak szczytowy trzeba w tej sytuacji przesunąć o kilka dni. Może na piątek" - przekazał Bargiel.

Wcześniej, w okresie aklimatyzacji, obaj nocowali w obozie trzecim na 6900 m. Zakopiańczyk wspiął się na 7300 m i w 15 minut zjechał na nartach na wysokość bazy.

Do podobnego wyczynu szykują się Aleksander Ostrowski i Piotr Śnigórski. Obaj chcą zjechać z wierzchołka Gaszerbrumu II (8035 m), na który w piątek (17 lipca) weszła bez dodatkowego wspomagania tlenem 39-letnia Kinga Baranowska. To dziewiąty ośmiotysięcznik w karierze mieszkającej w Warszawie himalaistki. Pod tym względem została liderką wśród polskich alpinistek. Wanda Rutkiewicz zdobyła osiem szczytów, zaś Anna Czerwińska - sześć.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2021
  GBP 5.2602 złEUR 4.5298 złUSD 3.7288 złCHF 4.1347 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement