Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Author of Pilecki biography: It is only a matter of time before the whole world knows him

Author of Pilecki biography: It is only a matter of time before the whole world knows him
Fairweather przyznał, że o rotmistrzu Pileckim dowiedział się kilka lat temu, zupełnie przez przypadek. (Fot. Getty Images)
'That Witold Pilecki will become a globally recognized figure as one of the greatest heroes of World War II is only a matter of time,' emphasizes the author of his biography, British writer Jack Fairweather.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Pytanie nie powinno brzmieć, czy jest na to szansa, lecz kiedy to się stanie, bo to, co on zrobił w Auschwitz jest jednym z największych aktów odwagi, o jakich kiedykolwiek słyszałem" - zaznacza Fairweather, którego dzieło "The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz" zostało w zeszłym tygodniu uznane za książkę roku 2019 w jedynym z najważniejszych konkursów literackich w Wielkiej Brytanii - Costa Book Awards.

Dla mnie to tylko kwestia czasu, nim więcej ludzi zostanie poruszonych jego historią. Mam nadzieję, że zbliżamy się do tego momentu, w którym Witold Pilecki będzie powszechnie uważany za jednego z bohaterów II wojny światowej" - dodaje.

Autor wskazał, że rozpoznawalność postaci rotmistrza Pileckiego w Wielkiej Brytanii w ostatnim czasie bardzo wzrosła.  "To niesamowite, że po otrzymaniu nagrody Costa Book of the Year, cały dzień spędziłem rozmawiając ze stacjami telewizyjnymi, radiowymi, gazetami z całego kraju o tym polskim bohaterze wojennym. Przez ostatnie cztery lata, gdy podążałem jego śladem, to stało się moją misją - że Pilecki powinien być na ustach wszystkich jako jeden z największych bohaterów II wojny światowej" - zaznaczył.

Fairweather przyznał, że o rotmistrzu Pileckim dowiedział się kilka lat temu, zupełnie przez przypadek. "Ta historia była wstrząsającym odkryciem, bo nie mogłem zrozumieć, jak to było możliwe, żeby prowadzić opór w takim miejscu jak Auschwitz. To inspirująca historia o ludzkiej odwadze i niezłomności" - wyjaśnia.

Brytyjski pisarz podkreślił, że kluczowe jest, by w czasach, gdy historia staje się polem walki politycznej, historia Pileckiego nie była przeinaczana ani umniejszana. 

"Pilecki już raz przegrał bitwę o historię, bo nawet jego rodzina nie znała szczegółów jego bohaterstwa w Auschwitz. Dlatego proszę czytelników, by pomogli mi w zapewnieniu, że jego historia – która dla mnie jest historią o mówieniu prawdy, niezależnie od okoliczności, nawet w Auschwitz – nie została przegrana jeszcze raz" - zaapelował.

Pochodzący z Walii 40-letni Fairweather jest pisarzem i dziennikarzem; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego "Washington Post" w Afganistanie. 

Czytaj więcej:

Będzie film o Pileckim. Zrobi go reżyserka uznana za granicą

"The Times" opublikował fragment książki o rotmistrzu Pileckim

"The Guardian" opisuje historię rotmistrza Pileckiego

"Washington Post" o Pileckim: Polski bohater, który informował świat o Auschwitz

Biografia Pileckiego z prestiżową nagrodą Costa Book of the Year

Fałszywy paszport Ładosia uratował matkę publicysty "The Times"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement