Menu

Australian Open: Most qualifying matches postponed to Thursday

Australian Open: Most qualifying matches postponed to Thursday
Ulewne deszcze sprawiły, że zawody przeniesiono na jutro. (Fot. Getty Images)
Some matches of the 1st round of the Grand Slam Australian Open qualification were interrupted, and then most of the matches scheduled for today were postponed to the next day. First, tennis players felt the air pollution, then heavy rain.
Advertisement
News available in Polish

Dzisiejsze spotkania rozpoczęły się z godzinnym opóźnieniem z powodu zanieczyszczenia powietrza wywołanego nękającymi Australię pożarami. Sytuacja nieco się poprawiła, ale dym wciąż stanowił utrudnienie. Udało ukończyć się kilkanaście spotkań, ale kolejną część przerwano - w tym na początku trzeciego seta pojedynek Magdaleny Fręch z Japonką Mayo Hibi.

Potem dodatkowo plany organizatorów i zawodników pokrzyżowała ulewa. Po dłuższym oczekiwaniu poinformowano, że więcej gry w środę na kortach Melbourne Park nie będzie. W planie na ten dzień były także pojedynki Urszuli Radwańskiej i Mai Chwalińskiej.

We wtorek, gdy zaczęły się kwalifikacje, jakość powietrza była jeszcze gorsza. Władze miasta zalecały wówczas mieszkańcom pozostanie w pomieszczeniach z zamkniętymi drzwiami i oknami. Słowenka Dalila Jakupovic tego dnia zaczęła się dusić na korcie i w drugim secie skreczowała. Na ból w klatce piersiowej związany z trudnością z oddychaniem uskarżała się Kanadyjka Eugenie Bouchard, a podobne kłopoty zgłosił reprezentant gospodarzy Bernard Tomic.

"Warunki powietrza nad Melbourne Park są pod stałym nadzorem" - poinformowano w komunikacie australijskiej federacji.

Zmagania w głównej drabince pierwszego w sezonie turnieju wielkoszlemowego rozpoczną się w poniedziałek. Decyzję w sprawie ewentualnego przerywania lub przekładania meczów Australian Open w związku z zanieczyszczeniem powietrza podejmowane są na podstawie: danych meteorologicznych, opinii zespołu medycznego turnieju i australijskiej federacji.

Djokovic i Federer wzięli dzisiaj udział w pokazowym meczu na rzecz ofiar pożarów w Australii. (Fot. Getty Images)

Część zawodników skrytykowała decyzję, by grać w panujących obecnie warunkach. W tym gronie są m.in. Ukrainka Jelina Switolina i Francuz Gilles Simon.

"Dlaczego musimy czekać aż stanie się coś poważnego, by poczynić jakieś kroki?" - napisała na Twitterze Switolina, dołączając grafikę z prognozą pogody na środę w Melbourne.

Francuz Nicolas Mahut zamieścił w sieci swoje zdjęcie w masce zasłaniającej usta i nos, podpisując je "Gotowy na mój mecz pierwszej rundy".

Dyrektor Australian Open Craig Tiley w ubiegłym tygodniu zaznaczył, że odwołanie imprezy - po raz pierwszy od II wojny światowej - jest mało prawdopodobne. O takiej opcji wspomniał zaś wicelider rankingu ATP Serb Novak Djokovic, szef rady zawodników.

Niektórzy z niżej notowanych zawodników zaś wytykają liderowi światowej listy Hiszpanowi Rafaelowi Nadalowi i trzeciemu na niej Szwajcarowi Rogerowi Federerowi, że nie zabrali głosu w tej sprawie.

Kompleks Melbourne Park ma trzy zadaszone korty, a także osiem na otwartym powietrzu. Nękające w ostatnich miesiącach kraj z antypodów pożary spowodowały śmierć 28 osób, zniszczenie ponad 2,5 tys. domów, obszarów rolnych wielkości Bułgarii oraz śmierć ok. pół miliona zwierząt.

Czytaj więcej:

Australian Open: Coraz wyższa pula nagród turnieju w Melbourne

Australian Open: Szarapowa dostała od organizatorów "dziką kartę"

Australian Open: Zła jakość powietrza może utrudnić rozgrywanie meczów

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Advertisement