Menu

Australian Open: All three Polish singles will start tomorrow

Australian Open: All three Polish singles will start tomorrow
Hurkacz po raz pierwszy w karierze znalazł się w gronie rozstawionych w Wielkim Szlemie. (Fot. Getty Images)
All Polish tennis players participating in the single at the Grand Slam Australian Open - Hubert Hurkacz, Magda Linette and Iga Świątek - will start their performance tomorrow. The first two were supposed to do this the day before, but their matches were postponed due to rain.
Advertisement
News available in Polish

Australian Open dotychczas kojarzyło się z upałami i nieraz z tego powodu przerywano mecze. Tym razem - z uwagi na pożary nękające w ostatnich miesiącach ten kraj - obawiano się dużego zanieczyszczenia powietrza. Pierwszego dnia jednak plany organizatorów i dużej grupy zawodników pokrzyżowały intensywne opady. W tym gronie byli Hurkacz i Linette.

W związku z wieloma dodatkowymi meczami do rozegrania, jutro rywalizacja zacznie się nieco wcześniej niż zwykle - o 0:30 czasu polskiego. O tej porze rozpocznie spotkanie m.in. występujący w Melbourne z numerem 31. i zajmujący taką samą lokatę w rankingu ATP Hurkacz. Zmierzy się on na korcie nr 14 z Dennisem Novakiem. Plasujący się na 99. pozycji na światowej liście rywal do zasadniczej części zmagań dostał się z trzystopniowych kwalifikacji.

26-letni Austriak wystąpi w głównej drabince Wielkiego Szlema po raz piąty, a w Melbourne - drugi. W 2018 roku przegrał na antypodach mecz otwarcia. Tylko raz nie odpadł w pierwszej rundzie - dwa lata temu dotarł do trzeciej fazy zmagań w Wimbledonie. W poprzednim sezonie starty w zawodach ATP łączył z grą w challengerach.

Młodszy o cztery lata Hurkacz po raz pierwszy w karierze znalazł się w gronie rozstawionych w Wielkim Szlemie. W głównej drabince Australian Open wystąpi zaś po raz drugi z rzędu - 12 miesięcy temu odpadł w pierwszej rundzie. Jego najlepszym wynikiem w Wielkim Szlemie jest jak na razie trzecia runda ubiegłorocznego Wimbledonu.

Prawie 28-letnia Polka po raz piąty z rzędu znalazła się w głównej drabince w Melbourne. (Fot. Getty Images)

Nieco później, ok. godz. 3:00 na korcie nr 5, zaprezentuje się będąca 43. rakietą świata Linette. Dwanaście miesięcy temu trafiła na otwarcie na rozstawioną z "czwórką" Japonkę Naomi Osakę, która później triumfowała w całej imprezie. Tym razem miała więcej szczęścia - Arantxa Rus jest 93. w rankingu. Poznaniankę czeka pierwsza w karierze konfrontacja z leworęczną Holenderką.

Prawie 28-letnia Polka po raz piąty z rzędu znalazła się w głównej drabince w Melbourne. Najlepiej wspomina edycję sprzed dwóch lat, kiedy dotarła do trzeciej rundy. Ten etap zmagań to także jej najlepszy wynik w Wielkim Szlemie (osiągnęła go też we French Open 2017 i Wimbledonie 2019). Starsza o dwa lata Rus w głównej drabince zawodów tej rangi ostatnio była w 2018 roku, a wcześniej siedem lat temu. Najlepiej poszło jej na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa w 2012 roku, gdy zatrzymała się na 1/8 finału. W cyklu WTA nie odniosła jak na razie większych sukcesów, a występy w takich turniejach przeplata startami w imprezach niższej rangi.

Rankiem czasu warszawskiego, w ostatnim meczu dnia na korcie nr 19, wystąpić ma Świątek. Zawodniczkę, która tym turniejem inauguruje sezon, czeka pojedynek z Timeą Babos. 18-letnia warszawianka zajmuje 56. miejsce na liście WTA i jest sklasyfikowana o 32 lokaty wyżej niż Węgierka. Ta ostatnia jednak jest o osiem lat starsza i ma przewagę doświadczenia. W Wielkim Szlemie w singlu może pochwalić się co najwyżej trzecią rundą US Open 2016, a w Melbourne jeszcze nigdy nie udało się jej przejść drugiego etapu zmagań. Ma zaś na koncie wiele sukcesów w deblu - w 2018 roku triumfowała w Melbourne, a w rankingu w grze podwójnej jest czwarta.

Świątek nigdy wcześniej nie zmierzyła się z tą przeciwniczką. Nastolatka rok temu zadebiutowała w Australian Open i odpadła w drugiej rundzie. Kilka miesięcy później we French Open zaś zatrzymała się na 1/8 finału.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 03.04.2020
  GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

  Sport


  Advertisement