Menu

Auschwitz museum demands Amazon drop 'Nazi propaganda' books

Auschwitz museum demands Amazon drop 'Nazi propaganda' books
"Nienawistna, zjadliwie antysemicka propaganda nazistowska" jest dostępna w sprzedaży m.in. w Amazon UK. (Fot. Getty Images)
The Auschwitz museum called Friday on Amazon owner Jeff Bezos to remove Nazi-era anti-Semitic children's books from the online marketplace.
Advertisement
News available in Polish

"Nienawistna, zjadliwie antysemicka propaganda nazistowska jest dostępna w sprzedaży nie tylko w Internecie na @AmazonUK. Książki autorów jak Julius Streicher można znaleźć również na @amazon i @AmazonDE. Takie książki należy natychmiast usunąć" - podało na Twitterze Muzeum.

Placówka zilustrowała swój wpis skanem stron Amazon, na których oferowane są angielskie i francuskie tłumaczenia antysemickich książek Streichera, także kierowanych do dzieci.

O to samo do brytyjskiego oddziału Amazon zaapelował też Holocaust Educational Trust. Na Twitterze napisali: "Nie ma miejsca na nazistowską propagandę na elektronicznych półkach z książkami w naszym kraju. Wzywamy @AmazonUK, by usunął nazistowską propagandę, którą sprzedaje".

Pod koniec ub.roku Amazon - po apelach Muzeum Auschwitz - wycofał z oferty ozdoby świąteczne, otwieracz do butelek oraz podkładkę pod mysz ze zdjęciami obozu Auschwitz.

Oświęcimskie muzeum podkreślało wówczas, że sprzedaż produktów ze zdjęciami miejsca, w którym Niemcy zgładzili ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości, świadczy o braku szacunku dla ofiar.

Julius Streicher był jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli nazizmu i antysemityzmu. Był wydawcą pisma propagandowego "Der Stuermer" i współorganizatorem eksterminacji Żydów przez III Rzeszę. Podczas procesu przywódców niemieckich w Norymberdze został skazany na śmierć za zbrodnie przeciw ludzkości i stracony w 1946 r.

Czytaj więcej:

Auschwitz na ozdobach choinkowych. Amazon wycofuje produkty

Sondaż: Pamięć o Auschwitz jest ważna dla 94 proc. Polaków

Brytyjski rząd przekaże milion funtów Fundacji Auschwitz-Birkenau

Proklamacja Donalda Trumpa w sprawie Auschwitz

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 31.03.2020
  GBP 5.105 złEUR 4.552 złUSD 4.147 złCHF 4.300 zł

  Sport


  Advertisement