Menu

Asbel Kiprop, however, used doping

Asbel Kiprop, however, used doping
Kiprop złoty medal olimpijski z Pekinu otrzymał po tym jak na stosowaniu niedozwolonej substancji przyłapano pierwotnego triumfatora Rashida Ramziego z Bahrajnu. (Fot. Getty Images)
The Athletics Integrity Unit, the body responsible for the fight against doping of the International Association of Athletics Federations (IAAF), confirmed the positive results of the study for the presence of erythropoietin (EPO) at the Olympic champion from Beijing in the 1500 m Kibbutz.
Advertisement
News available in Polish

"AIU" potwierdziło dzisiaj, że wyniki próbki B również okazały się pozytywne. Zapewniono jednocześnie, że nie było możliwości pomylenia próbek lub manipulowania ich wynikami.

Dzień wcześniej mistrz olimpijski z Pekinu w biegu na 1 500 m i trzykrotny mistrz świata na tym dystansie, wysnuł wiele zarzutów pod adresem urzędników, którzy przeprowadzali listopadowy test.

"Czytałem teksty łączące mnie z zażywaniem niedozwolonej substancji. Jako sportowiec jestem na pierwszym froncie walki z dopingiem w Kenii. To walka, w której sens mocną wierzę i którą wspieram. Nie zaprzepaściłbym wszystkiego, na co pracowałem od mojego pierwszego międzynarodowego startu w 2007 roku. Mam nadzieję, że będę mógł udowodnić, że jestem czysty w każdy możliwy sposób" - zaznaczył Kiprop w wiadomości opublikowanej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp.

Kiprop złoty medal olimpijski z Pekinu otrzymał po tym jak na stosowaniu niedozwolonej substancji przyłapano pierwotnego triumfatora Rashida Ramziego z Bahrajnu. Poza tym ma w dorobku trzy tytuły mistrza świata (2011, 2013 i 2015).

W ostatnich sześciu latach na podstawie testów wykryto doping u ok. 50 kenijskich lekkoatletów. Wieści dotyczące Kipropa to kolejny cios dla reputacji tego afrykańskiego kraju, którego reprezentanci dominują od wielu lat w biegach na średnich i długich dystansach. Wielokrotnie krytykowano Kenię za niespełnienia standardów dotyczących badań antydopingowych. 

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement