Menu

Asbel Kiprop: Kenya's former Olympic 1500m champion denies doping claims

Asbel Kiprop: Kenya's former Olympic 1500m champion denies doping claims
Kiprop ma w dorobku trzy tytuły mistrza świata (2011, 2013 i 2015). (Fot. Getty Images)
Kenya's former Olympic 1500m champion Asbel Kiprop says he will prove he is a 'clean athlete' after reports he failed an out-of-competition drugs test.
Advertisement
News available in Polish

"Czytałem teksty łączące mnie z zażywaniem niedozwolonej substancji. Jako sportowiec jestem na pierwszym froncie walki z dopingiem w Kenii. To walka, w której sens mocną wierzę i którą wspieram. Nie zaprzepaściłbym wszystkiego, na co pracowałem od mojego pierwszego międzynarodowego startu w 2007 roku. Mam nadzieję, że będę mógł udowodnić, że jestem czysty w każdy możliwy sposób" - zaznaczył Kiprop w wiadomości opublikowanej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp.

Gazeta "The Daily Mail" - powołując się na anonimowe źródło - podała wczoraj, że Kiprop miał pozytywny wynik testu na doping, który zrobiono mu poza zawodami. Agent blisko 29-letniego biegacza Federico Rosa powiedział agencji AP, że jest zszokowany tymi informacjami.

"To bardzo, bardzo dziwne. Po tak wielu latach wspaniałej kariery" - skomentował Włoch.

Jak dodał, był w podróży, kiedy sprawa wyszła na światło dzienne i od tego czasu - jak na razie bezskutecznie - próbował skontaktować się z Kipropem.

Czterech innych kenijskich biegaczy, którzy współpracują z Rosą, odbywało lub odbywa karę zawieszenia za doping. Wśród nich są mistrzyni olimpijska w maratonie z Rio de Janeiro Jemima Sumgong i trzykrotna zwyciężczyni maratonu w Bostonie Rita Jeptoo. Obie przyłapano na stosowaniu EPO i zdyskwalifikowano na cztery lata.

Kiprop złoty medal olimpijski z Pekinu otrzymał po tym jak na stosowaniu niedozwolonej substancji przyłapano pierwotnego triumfatora Rashida Ramziego z Bahrajnu. Poza tym ma w dorobku trzy tytuły mistrza świata (2011, 2013 i 2015).

W ostatnich sześciu latach na podstawie testów wykryto doping u ok. 50 kenijskich lekkoatletów. Wieści dotyczące Kipropa to kolejny cios dla reputacji tego afrykańskiego kraju, którego reprezentanci dominują od wielu lat w biegach na średnich i długich dystansach. Wielokrotnie krytykowano Kenię za niespełnienia standardów dotyczących badań antydopingowych.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 29.10.2020
  GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement