Menu

Magnus Carlsen: I play so well because ... I stopped drinking

Magnus Carlsen: I play so well because ... I stopped drinking
Carlsen: "Przestałem pić i znacznie lepiej się czuję". (Fot. Getty Images)
Norwegian chess grandmaster Magnus Carlsen did not lose a single game this year. In his opinion, the reason for such a good disposition may be the fact that in January he completely gave up alcohol, which - he admitted - there was too much in his life in recent years.
Advertisement
News available in Polish

"Przestałem pić i znacznie lepiej się czuję. Wcześniej bywało różnie, imprezy w weekendy do rana i niemal codzienne spotkania z przyjaciółmi przy piwie w tygodniu. Nie nazwę tego alkoholizmem, ale piłem stosunkowo dużo. Teraz cieszę się, że nie mam poranków nazywanych po norwesku dzień po. Jestem czysty i teraz piję tylko wodę" - wyznał na antenie radia NRK.

Norweg dodał, że w ostatnich latach bawił się tak dobrze, że na portalu szachowym Lichess dla żartu używał specyficznwgo pseudonimu - "Dr Drunkenstein", czyli w norweskim slangu "doktor pijak". Teraz zmienił go na "Dr Nykterstein" czyli "doktor trzeźwiak".

"Czułem, że alkohol mnie uspakaja, dodaje siły i pewności siebie i pomaga w koncentracji". (Fot. Getty Images)

Aktualny mistrz świata, który przed tygodniem, podczas turnieju na wyspie Man, ustanowił rekord świata rozgrywając 101. klasyczną partię z rzędu bez porażki, wyjaśnił, że szachy to bardzo stresujący sport i po wyczerpujących dniach zwykle otwierał hotelowy minibarek, a po turniejach wydawało mu się zupełnie naturalne, że powinien się "ostrzej" zabawić i zrelaksować.

"Czułem się świetnie psychicznie i prowadziłem rozrywkowe życie. Byłem traktowany jak celebryta, pozostając bez przerwy w blasku reflektorów. Czułem, że alkohol mnie uspakaja, dodaje siły i pewności siebie i pomaga w koncentracji. Później zauważyłem, że coraz częściej popełniam błędy, spieszę się z podejmowaniem decyzji i częściej ryzykuję" - podkreślił Norweg.

Poprzedni rekord należał do chińskiego szachisty Lirena Dinga, który nie przegrał w 100 partiach z rzędu.

Czytaj więcej:

Szachy na igrzyskach?

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement