Menu

Anita Włodarczyk and Szymon Kołecki are still waiting for the Olympic medals

Anita Włodarczyk and Szymon Kołecki are still waiting for the Olympic medals
Kiedy Anita Włodarczyk dostanie swój medal? (Fot. Getty Images)
World record holder Hammer Anita Włodarczyk and sportsman retired Szymon Kołecki are still waiting for Olympic gold medals, which were awarded to them after disqualification of their rivals. In Poland is already the disc of Marcin Dołęga.
Advertisement
News available in Polish

Wczoraj do Polskiego Komitetu Olimpijskiego wpłynęło pismo podpisane przez przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha, w którym oficjalnie poinformowano o przyznaniu Dołędze brązowego medalu igrzysk wywalczonego w kategorii 105 kg w Pekinie w 2008 roku. To konsekwencja dyskwalifikacji Rosjanina Dmitrija Łapikowa, który pierwotnie w stolicy Chin otrzymał krążek, ale później okazało się, że był na dopingu.

W podobnej sytuacji, co Dołęga, znaleźli się Włodarczyk i Kołecki, ale oboje czekają na złoto.

Na oficjalnej liście medalistów igrzysk w Pekinie nazwisko Kołeckiego na pierwszym miejscu w kat. 94 kg pojawiło się pod koniec 2016 roku.

Po ujawnieniu dopingu u Kazacha Ilii Iljina Międzynarodowy Komitet Olimpijski polecił Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF) zmienić w protokołach nazwiska medalistów. Pomimo tego Kołecki dotychczas nie otrzymał żadnego oficjalnego potwierdzenia, że został mistrzem igrzysk.

"Na razie zmiana została dokonana tylko w dokumentacji IWF. Mnie o tym nadal nikt formalnie nie zawiadomił. Takiej informacji nie ma także w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów. Także nikt się do mnie dotychczas nie zwrócił o zwrot srebrnego krążka. Spokojnie czekam, gdyż sądzę, że po rozpatrzeniu wszystkich spraw, a jest ich we wszystkich dyscyplinach ponad setka, MKOl być może zorganizuje uroczyste wręczenie" - stwierdził były prezes PZPC.

Sytuacja z Włodarczyk wygląda tak samo. Zawodniczka warszawskiej Skry w 2012 roku w Londynie wywalczyła srebrny medal. Przegrała tylko z Rosjanką Tatianą Łysenko (obecnie Biełoborodowa), ale wiosną 2016 roku okazało się, że rywalka była na dopingu.

"Nie mam żadnych informacji, kiedy i czy dostanę medal. Z tego, co wiem, jako pierwszy wiadomość otrzyma Polski Komitet Olimpijski. Oficjalne pismo jeszcze nie wpłynęło, więc ja też czekam" - zaznaczyła.

Włodarczyk, dwukrotna mistrzyni świata, także w 2016 roku wywalczyła złoty medal olimpijski w Rio de Janeiro. W ostatnich trzech latach zdominowała swoją konkurencję. Wygrała 38 konkursów z rzędu.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 28.05.2020
  GBP 4.932 złEUR 4.426 złUSD 4.024 złCHF 4.149 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement