Menu

Angela Merkel makes first Auschwitz trip as German leader

Angela Merkel makes first Auschwitz trip as German leader
"SZ": "Żadne słowa nie są w stanie opisać tego, co w Auschwitz się wydarzyło". (Fot. Getty Images)
Merkel is paying her first visit as chancellor to the site of the Nazi concentration camp and extermination center Auschwitz-Birkenau. While it is 'a place that commands silence,' the setting also demands earnest words.
Advertisement
News available in Polish

"Żadne słowa nie są w stanie opisać tego, co w Auschwitz się wydarzyło. Jak to się stało, że ludzie z cywilizowanego kraju wykorzystali swoją inteligencję, wiedzę i doświadczenie administracyjne, aby wymordować miliony Żydów? Że lekarze prowadzili eksperymenty na ludziach, a strażnicy z pełnym spokojem bili więźniów do śmierci? Od prawie 75 lat prowadzi się niezliczone badania na ten temat, które jednak nie dają wyjaśnienia" - pisze "SZ".

W związku z tym - jak podkreśla gazeta - wszystko, co przedstawiciel Niemiec powie - lub przemilczy - w tym miejscu, jest drażliwe. Kiedy Helmut Schmidt, jako pierwszy kanclerz RFN przemawiał w Auschwitz w 1977 roku, został skrytykowany, że dużo wspomina o cierpieniu Polaków, a mniej o zagładzie Żydów.

Z dezaprobatą musiał się też zmierzyć Helmut Kohl, który pojechał do Auschwitz w listopadzie 1989 roku i w milczeniu oddał hołd pomordowanym - przypomina "SZ". Zdaniem gazety, Merkel nie popełni raczej w Auschwitz żadnego faux pas - jest na to zbyt doświadczonym politykiem.

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki złożyli wieńce przed Ścianą Straceń. (Fot. Getty Images)

"Mimo to, podróż pozostaje ryzykowna. I właśnie dlatego jest ważna i niezbędna. Merkel umieszcza tożsamość demokratycznych Niemiec w Auschwitz. Nie jest to już abstrakcyjna formuła, ponieważ politycy prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec chcą uznać narodowy socjalizm za przypis w historii Niemiec" - puentuje "Sueddeutsche Zeitung".

Kanclerz Merkel oraz premier Mateusz Morawiecki odwiedzili dzisiaj były niemiecki obóz Auschwitz. W miejscu, które jest symbolem zagłady Żydów oraz męczeństwa Polaków i innych narodów, oddali hołd ofiarom. 

Niemiecka kanclerz i premier RP przybyli do Miejsca Pamięci na zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau, która odchodzi 10-lecie działalności. 

Czytaj więcej:

Rodzinne miasteczko Mussoliniego przestaje finansować wizyty w Auschwitz

Angela Merkel po raz pierwszy przyjedzie do Auschwitz

Niemcy przekażą 60 mln euro na Fundację Auschwitz-Birkenau

Auschwitz na ozdobach choinkowych. Amazon wycofuje produkty

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement