Menu

Andrzej Bargiel skis Chan Tengri

Andrzej Bargiel skis Chan Tengri
Andrzej Bargiel zjechał z czwartego szczytu kolekcji Śnieżnej Pantery. (Fot. Facebook/Andrzej Bargiel)
Andrzej Bargiel, a ski mountaineer from Poland ski down the Chan Tengri mountain.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Kiedy dotarliśmy do bazy od razu trzeba było brać się do roboty. Dobra pogoda miała się utrzymać maksymalnie przez dobę, więc musiałem działać szybko" - przekazał 28-letni zakopiańczyk, który w nocy z wtorku na środę czasu polskiego rozpoczął wspinaczkę na Chan Tengri (z mongolskiego "władca niebios"), najbardziej wysunięty na północ siedmiotysięcznikiem Ziemi. Zbudowany z marmuru, dzięki czemu o zachodzie słońca przybiera barwę purpurową.

"Mamy potwierdzenie, że Andrzej jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z tego szczytu" - poinformował Karol Adrian z biura prasowego stacji Canal+ Discovery, której ekipa filmowa towarzyszy Bargielowi.

16 lipca trzykrotny mistrz Polski w skialpiniźmie, błyskawicznym wejściem na Pik Lenina i zjazdem w 15 godzin 38 minut rozpoczął wyścig po rekordowe skompletowanie pięciu najwyższych wierzchołków byłego ZSRR. Również w ekspresowym tempie dokonał podobnego wyczynu na trzech kolejnych górach. Z początkiem sierpnia zaliczył szczyt Ismaila Samaniego. Potem przez Jirgital, Duszanbe, Osz dotarł do Biszeku, stolicy Kirgistanu, a następnie do bazy na lodowcu Inylczek Południowy.

"Dwa najwyższe szczyty Tienszanu zakończą moje przedsięwzięcie. Chan Tengri już za mną, teraz odpoczynek i... kierunek na Pik Pobiedy" - stwierdził Bargiel.

Śnieżna Pantera to prestiżowe wyróżnienie przyznawane za zdobycie pięciu siedmiotysięczników leżących na terenie dawnego ZSRR. Są to szczyty w paśmie Tienszan (Kirgistan/Kazachstan/Chiny) i Pamiru (Tadżykistan/Kirgistan): Ismaila Samaniego (d. Pik Komunizma) - 7495 m, Zwycięstwa (Pik Pobiedy) - 7439 m, Lenina (Awicenny) - 7134 m, Korżeniewskiej - 7105 m i Chan Tengri - 7010 m.

Rekord czasowy wejścia na te góry w jednym ciągu wynosi 42 dni i od 1999 roku należy do urodzonego w Niewinnomyssku Denisa Urubki, który od 12 lutego 2015 roku ma polskie obywatelstwo. 

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2021
  GBP 5.2602 złEUR 4.5298 złUSD 3.7288 złCHF 4.1347 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement