Menu

American gymnastics scandal

American gymnastics scandal
Gabrielle Douglas poinformowała o swoich problemach z byłym lekarzem kadry. (Fot. Getty Images)
Three-time Olympic champion Gabrielle Douglas admitted on Instagram that she had been molested sexually by former physician Lawrence Nassar. This is his next victim.
Advertisement
News available in Polish

Parę dni wcześniej w wywiadzie dla telewizji CBS o to samo oskarżyła Nassara jedna z najsłynniejszych amerykańskich gimnastyczek 23-letnia Aly Raisman.

"Czekałam tak długo z ujawnieniem tej sprawy, ponieważ byłam w grupie, która była zobowiązana do zachowania milczenia" - napisała 21-letnia Douglas i dodała, że nie rozumie komentarzy, które sugerują, iż kobieta powinna ubierać się skromnie, a wtedy uniknie molestowania.

"Nie powinno mieć żadnego znaczenia to, w jaki sposób ktoś się ubiera. Nikt nigdy nie ma prawa kogoś prześladować lub molestować" - dodała.

Skandal w amerykańskiej gimnastyce ujawnił w grudniu ubiegłego roku dziennik "Indianapolis Star", według którego w ostatnich 20 latach aż 368 zawodniczek z klubów afiliowanych przy krajowej federacji (USA Gymnastics) padło ofiarą agresji seksualnej ze strony lekarzy i trenerów. Niektóre z gimnastyczek, gdy popełniano na nich przestępstwo, były w wieku poniżej 13 lat, a jedną z ofiar miała być medalistka olimpijska Jamie Dantzscher.

Wśród oskarżonych o gwałty jest Nassar, lekarz reprezentacji w latach 1996-2015. Od lutego pozostaje on w areszcie.

Skutkiem skandalu była dymisja w marcu szefa USA Gymnastics Steve'a Penny'ego. Zarzucano mu, że zbyt późno zaalarmował o tym fakcie władze.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement