Menu

Aleksander Ostrowski disappeared on Gasherbrum II

Aleksander Ostrowski disappeared on Gasherbrum II
Trwa akcja poszukiwawcza Polaka (Fot. http://wspinanie1.rssing.com)
Polish alpinist -Aleksander Ostrowski disappeared on Gasherbrum II. Gasherbrum II, also known as K4, is the 13th highest mountain in the world at 8,035 metres above sea level.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

27-letni Ostrowski i 32-letni Piotr Śnigórski atak szczytowy, prowadzony bez wsparcia przewodników wysokogórskich i dodatkowego tlenu, rozpoczęli 21 lipca. Ich celem było dokonanie pierwszego polskiego zjazdu na nartach z tego ośmiotysięcznika.

Według informacji portalu wspinanie.pl, po dwóch dniach dotarli do obozu III. 24 lipca podjęli próbę wejścia na wierzchołek, jednak po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu zawrócili z wysokości ok. 7600 m i wycofywali się do niższych obozów na nartach. Ze szczątkowych doniesień z bazy wynika, że Ostrowski zaginął 25 lipca podczas zjazdu z obozu drugiego do pierwszego. Prawdopodobnie wpadł do szczeliny.

Podobną wiadomość zamieścił portal Altitude Pakistan, informując, że do bazy bezpiecznie powrócił Śnigórski.
Potwierdził również, że w sobotę podjęto działania zmierzające do wysłania w rejon zaginięcia helikoptera, ale warunki atmosferyczne i późna pora dnia nie pozwoliły na start śmigłowca. Podobnie było w niedzielę. W bazie pod Gaszerbrumem zorganizowano grupę HAPsów (High Altitude Porter), która wyruszyła w górę, aby prowadzić poszukiwania.

Wczoraj rano z bazy pod Broad Peakiem wyszli zakopiańczyk Andrzej Bargiel i warszawiak Dariusz Załuski. Pod Gaszerbrum dotarli wieczorem. Obaj chcą się włączyć w akcję poszukiwawczą. "Doszliśmy do bazy nieco wyziębieni. Po drodze były śnieżyce. Jesteśmy mocno zmęczeni i szybko idziemy spać, aby wstać o świcie i ruszyć na poszukiwania Olka" - poinformował Załuski.

W sobotę 27-letni Bargiel jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z wierzchołka Broad Peaku (8015 m). Atak szczytowy trwał osiem godzin, a zjazd do bazy trzy, w tym godzinny odpoczynek w III obozie. Towarzyszący mu 56-letni Załuski, to zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym dwukrotnie Mount Everestu (8848 m) i K2 (8611 m), autor wielu znanych filmów górskich.

W piątek 17 lipca na wierzchołu Gaszerbruma II (najniższy ośmiotysięcznik w Karakorum, znajdujący się na granicy pakistańsko-chińskiej) stanęła 39-letnia Kinga Baranowska. To jej dziewiąty ośmiotysięcznik i pod tym względem została liderką wśród polskich alpinistek. Wanda Rutkiewicz zdobyła osiem szczytów, zaś Anna Czerwińska - sześć.

Ostrowski pochodzi z Wetliny. Jest ratownikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR, członkiem KW Kraków. W ubiegłym roku jako pierwszy Polak zjechał na nartach z Czo Oju (8201 m). Natomiast Śnigórski urodził się w Krośnie, obecnie mieszka w Krakowie. Jego pasją jest m.in. fotografowanie.

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 17.05.2021
  GBP 5.2602 złEUR 4.5298 złUSD 3.7288 złCHF 4.1347 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement