Menu

Aleksander Doba got Order of Rebirth of Poland

Aleksander Doba got Order of Rebirth of Poland
Aleksander Doba zdobywa nagrodę za nagrodą (Fot. Facebook/Aleksander Doba)
Aleksander Doba Voted National Geographic's 2015 People's Choice Adventurer of the Year and honored by Polish Pewsident byOrder of Rebirth of Poland.
Advertisement
News available in Polish

"Chcę serdecznie pogratulować, ale równie serdecznie podziękować za niezwykły wyczyn, który rozsławił imię Polski, imię naszego kraju na całym świecie" - zaznaczył Komorowski podczas dzisiejszego spotkania w Belwederze.
Jak dodał, od czasu do czasu nam wszystkim potrzebny jest tego rodzaju wyczyn, który potwierdza, że świat jest ciekawy i warto go poznawać, a nieraz się z nim mierzyć.

"Dzięki tego rodzaju ambitnym zamysłom nasza polska wyobraźnia sięga coraz dalej, coraz ambitniej i chyba w sposób coraz ciekawszy, piękniejszy" - zauważył.

Prezydent określił siebie mianem kajakarza śródlądowego i przyznał, że z ogromnym zainteresowaniem i podziwem śledził doniesienia z wyprawy Doby, która "wpisała się w wielkie dokonania polskich wodniaków".

"Za wybitne zasługi w promowaniu Polski, osiągnięcia sportowe i działalność na rzecz rozwoju kajakarstwa" Doba został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też od głowy państwa biało-czerwoną flagę z certyfikatem.

Doba przyznał, że w Belwederze reprezentował wszystkich kajakarzy i przypomniał, że na rufie jego łódki była narodowa flaga, a na koszulce, w której przywitał się z lądem po zakończeniu wyprawy, był wielki orzeł.

68-latek z Polic, emerytowany inżynier mechanik, a od 34 lat kajakarz-pasjonat, jako pierwszy Polak został wybrany przez czytelników amerykańskiej edycji "National Geographic" Podróżnikiem Roku.

Policzanin, pierwszy Polak z tytułem Podróżnika Roku, spędził ponad sześć miesięcy w kajaku "Olo", wiosłując przez Atlantyk. Pokonał trasę około 12,4 tys. km. Wyruszył w drogę na początku października 2013 roku z Lizbony, a zakończył ją na Florydzie w kwietniu 2014. Pierwotnie zakładał przepłynięcie dystansu niespełna 9 tys. km. Jednak burze i awarie sprzętu zmusiły go do zmiany planu.

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 27.11.2020
  GBP 5.024 złEUR 4.484 złUSD 3.761 złCHF 4.148 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement