Ahonen's son in the Finnish squad

Ahonen junior został zgłoszony jako piąty skoczek fińskiej reprezentacji i oficjalnie jest rezerwowym. (Fot. Facebook/Mico Ahonen)
Mico Ahonen, 17-year-old son of the famous ski jumper Janne Ahonen, was appointed to the Finnish national team for the world championship in classical skiing in the Austrian Seefeld, which will start on February 20 - the national federation announced on Monday.

Ahonen junior został zgłoszony jako piąty skoczek fińskiej reprezentacji i oficjalnie jest rezerwowym. Jednak, zdaniem trenera kadry Lauriego Hakoli, swoim poziomem dorównuje innym.

Fińscy dziennikarze przypominają, że Mico Ahonen nie ma jeszcze punktów zdobytych w zawodach Pucharu Świata czy Pucharu Kontynentalnego, ale nie jest to przeszkodą w starcie w MŚ.

”Sam uważałem, że tak może być, ale potwierdziłem to u Waltera Hofera podczas zawodów w Lahti” - przyznał trener Hakola w rozmowie z dziennikiem "Ilta-Sanomat".

Wcześniej do składu męskiej reprezentacji wybrani zostali Antti Aalto, Andreas Alamommo, Eetu Nousiainen oraz Jarkko Maeaettae.

Według fińskiego selekcjonera Ahonen spełnił kryteria krajowej federacji – był piąty w rankingu, na podstawie którego dokonano wyboru reprezentantów.

Mico Ahonen, reprezentujący klub narciarski z Lahti, w tym roku reprezentował już kraj w mistrzostwach świata juniorów, które odbyły się w tej miejscowości w styczniu. Na skoczni normalnej w zawodach indywidualnych zajął wtedy 32. miejsce, a Finowie w zawodach drużynowych uplasowali się na 10. miejscu.

Najlepszy wynik Ahonen osiągnął w tym roku w Pucharze FIS w Zakopanem, plasując się na dużej skoczni na 20. i 14. miejscu. W tym sezonie startował też w grudniowych zawodach Pucharu Kontynentalnego w fińskiej Ruce, gdzie na dużej skoczni uplasował się 45. pozycji.

Młody Ahonen jest jednak aktualnym mistrzem Finlandii na małej skoczni. Przed MŚ w Seefeld (20 lutego – 3 marca) Finowie największe nadzieje medalowe pokładają w biegach narciarskich. W tym sezonie najlepszy fiński skoczek Antti Aalto zajmuje 20. pozycję w klasyfikacji generalnej PŚ. Pozostali kadrowicze są poza pierwszą "50".