Menu

Adam Bielecki, a climber, wants to get Annapurna a new way

Adam Bielecki, a climber, wants to get Annapurna a new way
Bielecki jest zdobywcą pięciu ośmiotysięczników, w tym dwóch zimą. (Fot. Facebook/Adam Bielecki)
A new alpine road on the northwestern wall of Annapurna (8091 m), acquired only once from this side of the vast massif, is the goal of Adam Bielecki, one of the leading Polish climbers in the coming weeks. The Pole sets off on Sunday, and his German partner Felix Berg will be on the line.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Black Yak Annapurna Expedition 2019 ma potrwać do czerwca, gdy rozpoczyna się w Nepalu pora monsumowa.

Bielecki, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym dwóch zimą (pierwsze wejścia w historii o tej porze roku): Gaszerbrum I (8 080 m) w 2012 r. i Broad Peak (8 051 m) w 2013 r., od dłuższego czasu planował wyprawę na tej ścianie w stylu alpejskim. To druga próba  - pierwsza z 2017 r. wraz z Niemcem Felixem Bergiem i Szkotem Rickiem Allenem zakończyła się niepowodzeniem z powodu załamania pogody.

I właśnie pogoda to zdaniem 35-latka jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji.

"Są dwa kluczowe elementy, które zadecydują o ewentualnym sukcesie bądź porażce. Pierwszy to oczywiście pogoda, a konkretnie brak opadów śniegu przez kilka dni. Drugi czynnik to prędkość naszej wspinaczki ograniczona wagą naszych plecaków i trudnościami terenu" - stwierdził wspinacz na kilkadziesiąt godzin przed wylotem do Nepalu.

Annapurna od strony północno-zachodniej została zdobyta, według strony internetowej Himalayan Database, zaledwie raz - w 1985 r. przez słynnego Reinholda Messnera i Hansa Kammerlandera. Trzy lata później na wierzchołek weszli Czesi Josef Nezerka i Jindra Martis, ale uczynili to ramieniem odbiegającym w prawo, a nie zaś ścianą.

"Ta ściana nie ma żadnego przejścia, bo droga Messnera omija spiętrzenie pod wierzchołkiem. Ponieważ próbowałem już na niej działać, to chciałbym wrócić i dokończyć rozpoczęty  projekt" - zdradzał swoje plany pod koniec 2018 roku Bielecki, który jest zainteresowany udziałem w kolejnej polskiej zimowej wyprawie na niezdobyty ostatni ośmiotysięcznik K2 (brał udział w 2017/18 w narodowej wyprawie na ten szczyt pod kierunkiem Krzysztofa Wielickiego).

Urodzony w Tychach Bielecki, mieszkający obecnie w podpoznańskiej wsi Łopuchowo, dwa lata temu na Annapurnie dotarł do wysokości 6 700 m, także w stylu alpejskim. Te doświadczenia pozwoliły mu na modyfikacje sprzętowe w tegorocznej wyprawie i zmniejszeniu ładunku plecaków - o czym opowiedział szczegółowo na portalu wspinanie.pl, ale zdaje sobie sprawę, że kluczowe będzie wytyczenie linii wspinaczki w trudnym, skalnym terenie powyżej znanej mu drogi.

"O ile jesteśmy świetnie przygotowani sprzętowo i zamierzamy się wspinać na lekko, to już trudności techniczne, które czekają nas powyżej wysokości 7000 m. są wielką niewiadomą. To kluczowy element, który decydować będzie o ewentualnym sukcesie lub porażce" - podkreślił himalaista, który oprócz zimowych wejść na Gaszerbrum I i Broad Peak, stanął ponadto na wierzchołkach Makalu (30 września 2011) i K2 (31 lipca 2012).

Annapurna, choć to jeden z niższych ośmiotysięczników (10. pod względem wysokości), należy do grupy najtrudniejszych, m.in. ze względu na zagrożenie lawinowe i szczeliny. Do marca 2012 roku, według danych różnych portali internetowych zajmujących się statystykami górskimi, na wierzchołku stanęło 191 osób, a 70 poniosło śmierć.

Szczyt został zdobyty jako pierwszy ośmiotysięcznik w historii. Dokonali tego 3 czerwca 1950 r. Francuzi Maurice Herzog i Louis Lachenal. Obydwaj sukces przypłacili poważnymi odmrożeniami, efektem których były amputacje palców rąk i nóg. Zmarły w kwietniu 2015 r. Janusz Kurczab, wybitny znawca gór - szermierz, taternik i alpinista, uczestnik igrzysk olimpijskich w Rzymie (1960), pisał o książce Herzoga pokazującej zmagania z tą górą (polskie wydanie "Annapurna", Iskry, Warszawa 1960), że to kultowa lektura dla wszystkich wielbicieli wspinaczki i najpopularniejsza alpinistyczna narracja wszechczasów, sprzedana w ponad 11 milionach egzemplarzy.

Pierwszego zimowego wejścia dokonali Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka 3 lutego 1987 r. Był to szósty ośmiotysięcznik zdobyty o tej porze roku. 

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 16.04.2021
  GBP 5.2235 złEUR 4.5481 złUSD 3.7978 złCHF 4.1279 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement