Menu

More jobs for Indian students in UK after Brexit

 More jobs for Indian students in UK after Brexit
"To dobra wiadomość dla ambitnych i dobrze wykwalifikowanych Indusów". (Fot. Getty Images)
Indian students are likely to get more opportunities to secure jobs in the UK after Brexit.
Advertisement
News available in Polish

W Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku wejdą w życie nowe przepisy imigracyjne. System, podobny do australijskiego, będzie opierał się na punktach m.in. za wykształcenie, bardzo dobrą znajomość języka angielskiego i wysoko specjalistyczny zawód.

Obcokrajowiec, zarówno z UE jak i spoza niej, starający się o wizę pracowniczą, będzie musiał przedstawić propozycję pracy od brytyjskiego pracodawcy. Wyjątek zrobiono dla małej liczby najbardziej poszukiwanych i wykształconych specjalistów, gdyż urzędnicy zakładają, że bez problemu znajdą oni zatrudnienie.

Zniknie dotychczas obowiązujący limit pozwoleń na pracę dla osób spoza UE, dlatego więcej wykształconych Indusów będzie mogło znaleźć zatrudnienie. "To dobra wiadomość dla ambitnych i dobrze wykwalifikowanych Indusów oraz dla brytyjskich firm, które chętnie zatrudniają utalentowanych ludzi" - przekazał dziennikowi "Times of India" Kevin McCole, dyrektor zarządzający Indyjsko-Brytyjskiej Izby Gospodarczej.

Dotychczasowy wymóg wynagrodzenia zostanie zmniejszony z 30 tys. funtów rocznie do 25,6 tys. funtów. W przypadku doktoratu pomocnego w danej pracy limit wynosi 20,4 tys. funtów.

System będzie opierał się na punktach m.in. za wykształcenie, znajomość języka angielskiego i wysoko specjalistyczny zawód. (Fot. Getty Images)

"Niższy próg wynagrodzenia oznacza, że Indusi z pewnością będą największymi wygranymi tych zmian" - przyznał Pratik Dattani, dyrektor zarządzający firmy konsultingowej EPG. "Głównym problemem będzie pogłębienie chronicznych niedoborów niewykwalifikowanej siły roboczej w Wielkiej Brytanii, którą stanowili głównie pracownicy z Europy Wschodniej" - podkreślił.

McCole przypomniał również, że Indusi studiujący na Wyspach, po skończeniu studiów, będą mogli podjąć pracę w tym kraju. Absolwenci brytyjskich uniwersytetów dostaną pół roku na znalezienie zajęcia, a osoby z doktoratem otrzymają rok na zatrudnienie.

Brytyjski rząd chce zwiększyć liczbę zagranicznych studentów z obecnych 460 tys. do 600 tys. do 2030 roku. Zdaniem Soumika De z kalkuckiego oddziału banku HSBC, nowe przepisy mogą spowodować niedobory wykształconych Indusów w firmach indyjskich, również w sektorze finansowym.

Obcokrajowcy spoza UE będą mogli starać się o wizy pracownicze w Wielkiej Brytanii już od jesieni br.

Czytaj więcej:

Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił nowy system imigracyjny

Rodzice szefowej Home Office nie spełniliby kryteriów systemu imigracyjnego

Biznes ostrzega: Nowy system imigracyjny "katastrofą dla Londynu"

Media w UK: Nowy system imigracyjny nie wystarczy do poprawy wydajności

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 30.03.2020
  GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

  Sport


  Advertisement