Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Which countries in Europe are the safest for car journey enthusiasts?

Which countries in Europe are the safest for car journey enthusiasts?
Nieco opustoszałe drogi Norwegii sa najbezpieczniejsze w całej Europie. (Fot. PAP/EPA)
Norway is at the top of the list of European countries that can be safely traveled by car - this is the result of an analysis carried out by the Vignette Switzerland platform, taking into account data from the European Transport Safety Board. The criterion was not only the road infrastructure, but also the number of road accident victims per million inhabitants.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Norwegia, poza poczuciem bezpieczeństwa na drodze, oferuje także spektakularne i niezwykle różnorodne widoki. Jedną z najchętniej polecanych tras w tym kraju jest Droga Atlantycka, która, jak sama nazwa wskazuje, wiedzie wzdłuż Oceanu Atlantyckiego - to właśnie ona stała się scenerią dla jednej ze scen bondowskiej produkcji "Nie czas umierać".

Przewodnik "Lonely Planet" poleca także drogę Trolli, która może okazać się niezwykle ekscytująca dla amatorów mocnych wrażeń i miłośników fotografii. Tu jednak warto mieć na uwadze kwestię, że od października do maja może być ona nieprzejezdna.

Zaś tych, którzy uwielbiają zbaczać z utartych szlaków, punktem obowiązkowym jest podróż przez malowniczy archipelag, Lofoty.

Na drugim miejscu zestawienia uplasowała się Szwecja, a tuż za nią Wielka Brytania. W rankingu wysoko oceniono także Danię i Szwajcarię.

Mniej wprawni kierowcy powinni unikać samochodowych wypraw do Rumunii, która jest najniebezpieczniejszym krajem na Starym Kontynencie. W 2022 r. odnotowano tam 85,81 ofiar śmiertelnych na drogach na milion mieszkańców, co stanowi najwyższy wynik ze wszystkich krajów objętych badaniem. Dla kontrastu, ten współczynnik w Norwegii wynosi 21,38.

Poza Rumunią, podróż autem może okazać się ryzykownym wyzwaniem w Serbii, Bułgarii, Chorwacji i Portugalii. Jeśli chodzi o Polskę, nasz kraj nie znalazł się ani w czołówce krajów najbezpieczniejszych, ani tych, gdzie podróżowanie autem wiąże się z dużym zagrożeniem.

Czytaj więcej:

Norweski wywiad wojskowy ostrzega: Rosja już dawno tak nam nie zagrażała

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 15.04.2024
  GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement