Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Rzeczpospolita": Frank is crazy again

"Rzeczpospolita": Frank is crazy again
Kryzys energetyczny w Europie odbija się w znacznym stopniu na kursie szwajcarskiej waluty. (Fot. Getty Images)
Yesterday in Polish exchange offices, the franc cost even more than PLN 5 - reports 'Rzeczpospolita'. According to the daily, those who are indebted in francs cannot rest easy, because there are many indications that the Swiss currency will exceed the level of PLN 5 for longer in the near future.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Za franka szwajcarskiego w kantorach, nawet internetowych, trzeba było w środę zapłacić ponad 5 zł. Na rynku finansowym jego kurs tylko zbliżył się do tej psychologicznej granicy, ale jej nie przebił. A po południu wyraźnie się od niej oddalił, wracając do około 4,95 zł. Zadłużeni we frankach nie mogą jednak spać spokojnie" - czytamy w "Rz".

Według gazety, "wiele wskazuje na to, że szwajcarska waluta w najbliższym czasie na dłużej przebije poziom 5 zł". "Sprzyja jej nerwowa atmosfera na rynkach finansowych, ale też postawa Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), który zdecydował się na zacieśnienie polityki pieniężnej wcześniej niż Europejski Bank Centralny, wiedząc, że doprowadzi to do aprecjacji franka" - wyjaśnia dziennik.

"Część analityków uważa, że w pewnym momencie tolerancja SNB dla mocnego franka się skończy i bank zacznie go osłabiać wobec euro i dolara. Kurs helweckiej waluty wobec polskiej może jednak rosnąć nadal, jeśli złoty będzie tracił na wartości wobec głównych walut. To zaś będzie zależało przede wszystkim od perspektyw europejskiej gospodarki i doniesień na temat kryzysu energetycznego. Dobra wiadomość jest taka, że w perspektywie roku większość analityków spodziewa się umocnienia złotego wobec wszystkich głównych walut" - pisze "Rz".

Czytaj więcej:

Frankowicze znowu ruszyli z pozwami. Blisko 10 tys. nowych spraw w 2 miesiące

"Rzeczpospolita": Wzbiera fala pozwów o franki

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 27.02.2024
  GBP 5.0353 złEUR 4.3067 złUSD 3.9682 złCHF 4.5113 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement