Młodzi ludzie wdychają gaz rozweseleający "rekreacyjnie" za pomocą baloników napełnianych gazem z małych, metalowych pojemników. (Fot. Getty Images)

Nitrous oxide: Laughing gas possession to be illegal in three weeks

Possessing laughing gas will be made illegal in three weeks, with those who repeatedly misuse the drug facing up to two years in prison. And dealers of nitrous oxide will face up to 14 years behind bars, the Home Office said.
News available in Polish

Jak donosi BBC, przepis dotyczący zakazu jego stosowania tej substancji wejdzie w życie 8 listopada i sprawi, że podtlenek azotu zostanie sklasyfikowany jako narkotyk kategorii C - zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii z 1971 roku.

Podtlenek azotu to jeden z najczęściej stosowanych narkotyków wśród młodych ludzi do celów "rekreacyjnych".

Ustawa wejdzie w życie po przegłosowaniu jej w zeszłym miesiącu przez parlamentarzystów stosunkiem głosów 404 do 36 za zaliczeniem podtlenku azotu do narkotyków kategorii C.

Wcześniej krytycy ostrzegali przed wprowadzeniem takiego zakazu, twierdząc, że może on powstrzymywać użytkowników przed zwracaniem się do lekarzy o pomoc, ale rząd twierdzi, że chce w ten sposób ograniczyć antyspołeczne zachowania i zażywanie narkotyków w miejscach publicznych.

Narkotyk, który jest sprzedawany w małych metalowych pojemniczkach, jest bezbarwnym gazem powszechnie stosowanym jako środek przeciwbólowy w medycynie i stomatologii oraz do wytwarzania bitej śmietany używanej w celach kulinarnych.

Z kolei stosowany jako narkotyk "rekreacyjnie", jest wdychany i może powodować uczucie odprężenia, wesołość, uczucie oszołomienia lub zawroty głowy. Substancja może też powodować bóle głowy i wywoływać u niektórych użytkowników niepokój lub stany paranoidalne, a jej nadużywanie może powodować omdlenia lub utratę przytomności.

Jak wynika z rządowego raportu powołującego się na kilka badań naukowych, intensywne i częste zażywanie narkotyku może również prowadzić do niedoboru witaminy B12, co z kolei może doprowadzić do zaburzeń neurologicznych.

Jak podało Home Office, kary za posiadanie tej substancji to między innymi nałożenie grzywny w nieograniczonej wysokości, prace społeczne lub pouczenie, a w przypadku "notorycznych przypadków łamania prawa" - kara pozbawienia wolności do dwóch lat. Maksymalny wyrok za produkcję lub dystrybucję narkotyku w celach niezgodnych z prawem będzie wynosił 14 lat.

Przewidziano jednak wyjątki od zakazu stosowania podtlenku azotu z uzasadnionych powodów, np. na oddziałach położniczych w celu łagodzenia bólu podczas porodu lub w branży gastronomicznej. Użytkownicy nie będą musieli posiadać licencji, ale będą zobowiązani udowodnić, że posiadają substancję legalnie i nie zamierzają jej używać w celu osiągnięcia efektów psychoaktywnych.

Rząd podkreśla, że legalni dystrybutorzy podtlenku azotu nie powinni podchodzić "lekkomyślnie" do sprzedaży tej substancji osobom, które zamierzają jej używać niezgodnie z prawem, dodając, że "przymykanie oka będzie przestępstwem".

Dyrektor generalny stowarzyszenia Night-time Industries Association, Michael Kill, z zadowoleniem przyjął wprowadzenie zakazu, ale zaznaczył, że powinien on iść w parze z szerszą edukacją i strategią redukcji szkód związanych z narkotykami.
 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Co o tym myślisz?
Sponsored Links
Loading...
NBP Exchange Rate
GBP
4.9115
+0.0004
EUR
4.2462
+0.0015
USD
3.6589
+0.0001
CHF
4.6042
-0.0076
Forex
Source: currencybeacon.com
Loading...

Classifieds

Menu