Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cat and dog theft set to be made criminal offence

Cat and dog theft set to be made criminal offence
Dla wielu osób utrata czworonożnego przyjaciela może być ogromną traumą. (Fot. Getty Images)
The government has backed proposals to make stealing cats and dogs a specific criminal offence in England and Northern Ireland.
A bill which would create an offence of 'pet abduction' passed its first Commons hurdle unopposed on Friday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Projekt ustawy, która przewiduje uznanie "porwania zwierzęcia domowego" za przestępstwo, przeszedł bez głosów sprzeciwu przez pierwsze czytanie w Izbie Gmin. Zgodnie z założeniem, każda osoba skazana za takie przestępstwo mogłaby zostać ukarana grzywną lub pozbawieniem wolności do pięciu lat.

Ustawę czekają teraz dalsze analizy ze strony parlamentarzystów, ale poparcie rządu oznacza, że istnieje większe prawdopodobieństwo, iż stanie się ona obowiązującym prawem.

Obecnie zwierzęta domowe są uważane przez prawo za element własności, a ich kradzież podlega ogólnej ustawie o kradzieży z 1968 roku. Podobne prawo obowiązuje w Szkocji.

Rząd już w 2021 r. obiecywał, że kwestia nielegalnego przywłaszczania sobie zwierząt domowych trafi pod obrady parlamentu, ale jak dotąd takie regulacje nie zostały podjęte.

Przepisy te były uwzględnione w ustawie o dobrostanie zwierząt (dot. zwierząt hodowlanych), z której ministrowie wycofali się w maju 2023 r., co wywołało protesty ze strony obrońców praw zwierząt. Rządzący obiecali wówczas, że rozwiązania przewidziane w ustawie zostaną wprowadzone w życie w inny sposób, w tym za pomocą projektów ustaw zgłaszanych przez posłów z ław poselskich.

Obecny projekt ustawy o uprowadzeniu zwierząt domowych został przedstawiony przez konserwatywną posłankę Annę Firth. Przekazała ona BBC, że niskie wskaźniki karalności za kradzież zwierząt domowych sprawiają, że jest to "przestępstwo o niskim stopniu ryzyka i wysokiej korzyści".

Tymczasem mieszkanka jednej ze wsi w Norfolk - Toni Clarke podała, że straciła swojego kota syjamskiego – Clooneya w 2013 roku. Zgłosiła zaginięcie kota na policję, ale ta nie wykazała większego zainteresowania sprawą. W 2018 roku odkryła, że dane z jego mikroczipa zostały zeskanowane przez dwóch różnych weterynarzy, z których żaden się z nią nie skontaktował.

Jej stowarzyszenie - Pet Theft Awareness - zabiegało o zmianę prawa w taki sposób, aby zwierzęta domowe były uznawane za "cenne żywe mienie", a nie tylko za przedmioty materialne, a także o kary więzienia za kradzież zwierząt domowych.

Raport tej organizacji wykazał, że w 2021 r. odnotowana przez policję kradzież kotów wzrosła o 40% w porównaniu z rokiem poprzednim, a od 2015 r. wzrosła ponad czterokrotnie. Clarke twierdzi, że rzeczywiste dane mogą być znacznie wyższe, ponieważ gotowość policji do rejestrowania tego rodzaju przestępstw różni się znacznie w poszczególnych częściach kraju.

Minister środowiska Rebecca Pow zapewniła posłów, że rząd popiera projekt ustawy i ma nadzieję, że prace nad nim będą przebiegać "szybko". Aby ustawa stała się obowiązującym prawem, musiałaby przejść wszystkie etapy legislacyjne w Izbie Gmin i Izbie Lordów przed przeprowadzeniem kolejnych wyborów powszechnych.

Czytaj więcej:

Właściciele kotów w UK z nowym obowiązkiem. Za jego niespełnienie grozi £500 kary

Londyn: Rośnie liczba bezdomnych kotów. Winny Brexit i rosnące koszty życia

Wielu właścicieli psów w UK ma w domu zwierzęta ras objętych zakazem posiadania

Brytyjski rząd oficjalnie zakazuje posiadania psów American XL Bully

Po zakazaniu psów rasy American XL Bully w UK wzrosło zainteresowanie innymi agresywnymi rasami

Szkocja śladem Anglii i Walii zakazuje psów rasy American XL Bully

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement