Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pacjenci angielskich szpitali zmuszani do okazywania paszportów i potwierdzeń adresu

Pacjenci angielskich szpitali zmuszani do okazywania paszportów i potwierdzeń adresu
Angielska słuzba zdrowia wypowiada wojnę turystyce zdrowotnej. Pacjenci 20 wybranych szpitali będą musieli najpierw udowodnić, że są uprawnieni do korzystania z usług medycznych, zanim udzieli im się pomocy... (Fot. Thinkstock)
Szpitale w Londynie i okolicach odmawiają wykonywania darmowych zabiegów na pacjentów, którzy nie są w stanie okazać paszportów i rachunków potwierdzających adres. Właśnie wszedł w życie pilotażowy program Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Home Office) pod roboczą nazwą 'turystyka zdrowotna'.
Reklama
Reklama

Pacjenci, którzy wymagają rutynowych operacji – od protez biodrowych po poród – muszą udowodnić, że mają prawo do darmowej opieki w ramach NHS. 

Do 20 szpitali, w których wprowadza się pilotażowy program (połowa placówek znajduje się na terenie Londynu), skierowano dodatkowych pracowników, którzy pomagają w kontrolach. Jak poinformował rzecznik Home Office, potrwają one do końca roku, głównie w lecznicach z największymi stratami finansowymi ze względu na turystykę medyczną.

“Celem programu jest zapewnienie, że z darmowej opieki medycznej korzystają tylko ci, którzy są do tego uprawnieni” - informuje rzecznik.

Zgodnie z nowymi przepisami, pacjenci, którzy nie będą w stanie przedstawić odpowiednich dokumentów, będą także obciążani rachunkami za skorzystanie z karetki i pogotowia, o ile nie będzie to nagły przypadek lub zagrożenie życia.
Rzecznik poinformował, że niektóre zabiegi, jak na przykład diagnostyka, pozostaną bezpłatne.

Niektórzy lekarze zapowiedzieli bojkot planów ze względu na to, że dodają one pracy już i tak przeciążonej obsłudze medycznej i administracyjnej szpitali.

“Przechodzimy w NHS bardzo trudny czas, kiedy morale jest bardzo niskie. Proszenie obciążonych pracowników o wypełnianie obowiązków urzędników imigracyjnych jest nie do przyjęcia” - stwierdziła Lucina Hiam, GP oraz wolontariusz w londyńskim szpitalu.

Według szacowanych danych organizacji charytatywnej FullFact, roczny koszt leczenia obcokrajowców wykorzystujących NHS wynosi około £2mld.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama