Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Darmowa turystyka zdrowotna dla imigrantów z Europy? Brytyjczycy oburzeni luką prawną

Darmowa turystyka zdrowotna dla imigrantów z Europy? Brytyjczycy oburzeni luką prawną
Rocznie w Wielkiej Brytanii wydaje się około 5 milionów kart EHIC. (Fot. Getty Images)
Obywatele Unii Europejskiej, którzy nawet nie mieszkają na Wyspach, nabywają tutaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, by podejmować leczenie w swoich ojczystych krajach. Narażają tym samym NHS ma wielomilionowe koszta - twierdzi brytyjskie Ministerstwo Zdrowia.
Reklama
Reklama

Karta European Health Insurance Cards (EHIC, w Polsce EKUZ) wydawana jest obywatelom Unii Europejskiej podczas wyjazdu za granicę. Każdy z krajów ma nieco inne przepisy związane z używaniem karty – w Polsce na przykład wydawana jest ona na pewien czas, np. kilka miesięcy.

W Wielkiej Brytanii zaś każdy z egzemplarzy jest ważny przez 5 lat i żeby go otrzymać, nie trzeba planować podróży za granicę.

„Daily Mail” odkrył, iż nabycie EHIC na Wyspach jest wyjątkowo łatwe; posiadaczem karty może stać się każdy z obywateli UE, który przybył do kraju nawet na jeden dzień. W żaden sposób nie jest bowiem weryfikowane to, czy dana osoba faktycznie mieszka na terenie Zjednoczonego Królestwa i czy płaci tu podatki.

Z danych NHS wynika, iż rocznie na Wyspach wydaje się około 5 milionów kart. Brytyjska służba zdrowia nie prowadzi jednak statystyk, jak duży odsetek tej liczby stanowią obcokrajowcy.

W ten sposób – podkreśla dziennik – wielu cudzoziemców dopuszcza się tzw. turystyki zdrowotnej. Praktyki te są zwłaszcza popularne wśród obywateli krajów Europy Środkowej oraz Wschodniej, w tym Polski.

Pochodząca z Węgier Ani Horvath przyjechała do Londynu na jeden dzień. Wówczas nabyła kartę EHIC, po czym wróciła do swojego ojczystego kraju. Kobieta odwiedziła kilka różnego rodzaju przychodni, w których poinformowano ją, iż posiadając tę kartę może bezpłatnie korzystać z usług, gdyż „karta rozwiązuje wszystkie kwestie finansowe”. Oprócz wizyty u dermatologa czy okulisty, dzięki karcie Horvath mogła zapłacić nawet za transplantację wątroby czy poród.

W ciągu ostatnich 5 lat brytyjska służba zdrowia zapłaciła 712 milionów funtów innym krajom UE za leczenie posiadaczy karty EHIC. Sprawą zainteresowało się Ministerstwo Zdrowia, które jednoznacznie stwierdza, że sytuacja ta „jest niedopuszczalna”.

„To nie do przyjęcia, że ludzie żyjący poza Wielką Brytanią mogą nadużywać naszego systemu opieki zdrowotnej w ten sposób” - oświadczył minister zdrowia Alistair Burt.

„Karty EHIC powinny być wydawane tylko i wyłącznie obywatelom brytyjskim” - stwierdziła Sarah Wollaston, przewodnicząca Health Select Committee. „Ta luka prawna powinna być jak najszybciej zlikwidowana, gdyż naraża nas na wielomilionowe straty”.

„To śmieszne. Za cenę biletu lotniczego easyJet ludzie ze wszystkich krajów UE mogą przylatywać do nas, by uzyskać bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne na czas 5 lat” - dodał poseł Partii Konserwatywnej Peter Bone.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama