Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Imigranci z krajów UE pracują na Wyspach chętniej niż Brytyjczycy

Imigranci z krajów UE pracują na Wyspach chętniej niż Brytyjczycy
Ze wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii to Europejczycy chętniej podejmują pracę niż rdzenni Brytyjczycy. (Fot. Getty Images)
Ze wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii to europejscy imigranci chętniej podejmują pracę niż rdzenni Brytyjczycy - wynika z raportu przygotowanego w Brukseli.
Reklama
Reklama

Z publikacji UE wynika również, że w Zjednoczonym Królestwie pracuje 80,9% Brytyjczyków i 85,9% obywateli krajów Unii. Z grupy imigrantów spoza Europy zajęcie znajduje 69,2% zamieszkujących Wielką Brytanię.

W innych krajach proporcje te są odwrócone. W Niemczech, Francji i Szwecji większa liczba obywateli tych krajów znajduje zatrudnienie niż imigrantów z Europy.

Daje to pożywkę dla zwolenników kampanii na rzecz wyjścia kraju z unijnych struktur. Popierający „Vote Leave campaign” twierdzą, że tylko poza Unią na Wyspach zatrudniani będą pracownicy bez względu na kolor skóry i pochodzenie.

W tej chwili w Wielkiej Brytanii obowiązują już nowe zasady związane z prawem do pobytu pracowników spoza krajów UE. Chętni, którzy chcą tu pracować, muszą zarabiać przynajmniej £35 tysięcy rocznie. Prawo to weszło w życie w kwietniu 2016 roku.

Dotychczas państwo miało prawo deportować osobę, jeśli ta zarabiała mniej niż £20 tysięcy w ciągu roku. Znaczące podwyższenie progu oznacza, że jeśli pracownik spoza krajów Unii Europejskiej otrzymuje pensję mniejszą niż £3 tysiące miesięcznie, może już wkrótce otrzymać nakaz wyjazdu.

Jeśli chodzi natomiast o imigrantów z krajów członkowskich Unii Europejskiej, to po Brexicie trzy czwarte obecnie pracujących w Wielkiej Brytanii nie spełniłoby warunków wizowych dla przybyszów spoza UE.

Odsetek ten wzrośnie do 81 proc., gdy w kwietniu wejdą w życie nowe przepisy - wynika z badań, przeprowadzonych przez Oxford University's Migration Observatory.

W przypadku niektórych sektorów odsetek ten będzie jeszcze większy: 94 proc. pracowników z państw UE zatrudnionych w hotelach i restauracjach nie spełniłoby obecnych wymogów zezwalającym obcokrajowcom na pracę; w przypadku pracowników rolnych byłoby to aż 96 proc.

W świetle prawa, możliwość pracy na Wyspach miałyby jedynie osoby, które wykonują zawody określane jako potrzebne dla rozwoju brytyjskiej gospodarki. W związku z tym osoby nisko wykwalifikowane nie otrzymałyby wizy.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama