Menu

"Guardian": Ambasady donoszą o wzroście przestępstw z nienawiści

Obecnie na Wyspach przebywają polscy policjanci, którzy nawiązują kontakty z lokalną społecznością Polaków. (Fot. Getty Images)
Ambasady państw członkowskich UE w Londynie odnotowały 60 incydentów na tle nienawiści narodowościowej wymierzonych w ich obywateli w pierwszych miesiącach po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty - można przeczytać w dzisiejszym wydaniu dziennika"Guardian".
Reklama

Według danych uzyskanych przez gazetę, najwięcej przypadków zgłoszono do ambasady Polski - aż 31, więcej niż do wszystkich pozostałych placówek dyplomatycznych łącznie. Wśród nich znalazły się m.in. zabójstwo 40-letniego Arkadiusza J. i pobicie trzech mężczyzn w Harlow, napaści fizyczne w Yeovil, St Ives i Leeds, ataki na domy i firmy należące do Polaków oraz obraźliwe, ksenofobiczne graffiti.

Gazeta podaje też, że doszło do ataków, w których ofiary zostały błędnie wzięte za Polaków. Na przykład do ambasady Finlandii wpłynęło zgłoszenie o ataku słownym na matkę, która rozmawiała ze swoimi dziećmi po fińsku.

W rozmowie z "Guardianem" polski ambasador w Londynie Arkady Rzegocki ocenił, że "polska społeczność jest największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii i z racji swojej widoczności jest statystycznie łatwiejszym celem". "Zasmuca nas każdy taki incydent" - podkreślił.

Rzegocki dodał, że pocieszające są jednak wyrazy wsparcia ze strony Brytyjczyków i władz lokalnych, a także złożone gwarancje dotyczące wzmocnienia bezpieczeństwa Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Na potwierdzenie tych słów dziennik przypomina historię polskiej rodziny z Plymouth, której w ksenofobicznym ataku spalono przydomową szopę i grożono, że następnym razem podpalony będzie ich dom. Lokalna społeczność zebrała ponad 7 tys. funtów na odbudowę przybudówki i odkupienie spalonych rzeczy, a także przynosiła regularnie kwiaty pod dom Polaków i dopytywała o samopoczucie rodziny.

Według definicji zapisanej w brytyjskim prawie, policja traktuje atak jako potencjalnie motywowany nienawiścią na tle narodowościowym, jeśli ofiary lub świadkowie wydarzenia interpretują motywy ataku w ten sposób. Ewentualna weryfikacja tej klasyfikacji odbywa się dopiero na etapie postępowania sądowego.

Wczoraj ataki na Polaków potępił także w swojej homilii arcybiskup Westminsteru kardynał Vincent Nichols, do którego list z prośbą o wsparcie skierował prezydent Andrzej Duda na początku września.

"Nie ma w naszym społeczeństwie miejsca na nienawiść i przemoc wobec ludzi ze względu na ich narodowość lub rasę. Dzisiaj modlimy się szczególnie za polską społeczność, wspominając śmierć jednego Polaka w Harlow i pełne przemocy ataki w ostatnich tygodniach" - stwierdził Nichols.

Arcybiskup podkreślił także, że istotne jest "odbudowywanie poczucia, że jest się mile widzianym" i zaznaczył, że cieszą go wyrazy sympatii i solidarności z Polakami, które płyną z różnych stron.

 

  Komentarze


  • DENIS
   19 września 2016, 16:52

   Ludzie są bardzo podobni i zachowują się w podobny sposób w określonych sytuacjach.
   Nie bronie Brytoli, szkoda tylko że traktują Polaków którzy im nie raz pomogli (IIWŚ) gorzej niż teoretycznie obcych im: Hindusów, Pakistańczyków czy Arabów.
   POLACY NIE IDZCIE NA POLICJĘ JAK WAS POBIJĄ - ZBIERZCIE SIĘ W GRUPĘ I WYMIERZCIE SPRAWIEDLIWOŚĆ PIJANYM OD CIDRA ŚWINIĄ - BROŃMY SIĘ! SZANUJMY SIĘ JAKO POLACY. NIKT NIE SZANUJE SŁABYCH I TYCH KTÓRZY SAMI SIĘ NIE SZANUJĄ !!!

  • Czytelnik
   19 września 2016, 17:24

   A co ja mam zrobić jak pobili i okradli mnie Polacy ? Pozabijać ?
   Brexit to brexit i czas wam do domu czy trudno to zrozumieć ?

  • Janina
   19 września 2016, 17:27

   Moja znajoma ma dwójkę dzieci, oraz szkołę podstawową jeszcze z polski więc nie zna angielskiego. Mąż ją bije, udało jej się uzyskać pomoc socjalną i finansową a on dostał wyrok w zawieszeniu.Nie dalej jak po dwóch tygodniach od zasądzonego wyroku wrócił do domu i tak sobie żyją na tych zasiłkach już od roku.Powiedzcie, czy to jest legalne,bo mnie to interesuje.

  • Sa
   19 września 2016, 20:25

   janina- twoja znajoma to patologia, a to co sie dzieje teraz jeze4li chodzi o polakow to dopiera przygrywka do tego kiedy UK podpisze papiery wyjscia, i wyjda w przeciagu 2 ;at, jeden angol mi powiedzal wprost, uciekaj stad jak wyjdziemy

  • Czytelnik
   19 września 2016, 21:18

   Czy na tym zdjeciu widac roznice wygladu i POSTAWY przede wszystkim policjanta czy mi sie tylko wydaje? Nic dzwinego, angielscy policjanci -jeden trzyma sie za szelki a drugi ma rece zalozone na przodzie z pelna ignoracja i agresja( gdyz postawa z zalozonymi rekami na kazdym DOBRYM szkoleniu jest tak wskazywana jako niedobra i zabroniona. Niech sie wiec ucza od polskich sluzb bezpieczenstwa wszystkiego od podstaw bo z taka postawa i (postura)nastawieniem nic dziwnego ze w U.K. policja nic nie robi.

  • Brat Pit
   19 września 2016, 22:13

   Hardcore tez daj znac gdy bedzie potrzeba zrobic porzadek z bandami agresywnych sk.... Telefon i adres poprosze chocby tu na londynku. I sluze pomoca

  • Mc Thomas
   20 września 2016, 00:24

   Trzeba to wszystko traktować na spokojnie. Jak to mówią: Pan Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy. Ludzie, którzy są chamscy, butni i aroganccy, kończą na kolanach. Funt znowu spada. Mała Słowacja poucza "Wlk. Brytanię" piszę w cudzysłowie bo to nie jest już prawda-to tylko taka nazwa. W Brytanii nie ma już nic wielkiego, no może tylko dług publiczny. To mała, mokra, zakompleksiona, sfrustrowana wyspa, którą zamieszkuje banda rasistowskich przygłupów nie potrafiących pokazać Francji na mapie Europy. Skończą na kolanach!!!

  • Czytelnik
   20 września 2016, 01:01

   @Denis, wyobraź sobie że Hindusi czy Pakistańczycy walczyli i ginęli boku Brytyjczyków w obu wojnach światowych. A przez to, że Indie były kiedyś kolonią brytyjską, są bliżsi kulturowo Anglikom niż taki osobnik jak ty, który nawet po polsku pisać nie umie ("świnią" zamiast "świniom"), o angielskim już nie wspominając, a wszystkie problemy rozwiązuje mordobiciem.

  • Czytelnik
   21 września 2016, 00:25

   @Mateusz Ferdek: a Ty powinienes nauczyc sie stosowac przecinki i kropki. A co do mowienia zlych rzeczy o rodakach.. Jakos nie widze powodow, dla ktorych mialbym sie utozsamiac z kazdym zachlanym menelem tylko dlatego, ze tez pochodzi z Polski.

  • Zastanòw się
   21 września 2016, 16:49

   Czytelnik, taki z ciebie politolog " walczyli i ginęli boku ..... " " wojnach światowych. A przez ....... "

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama