Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

O włos od tragedii. Dron omal nie uderzył w samolot w Manchesterze

O włos od tragedii. Dron omal nie uderzył w samolot w Manchesterze
Drony powodują coraz więcej niebezpiecznych sytuacji wokół lotnisk. (Fot. Getty Images)
Poważne zagrożenie kolizją zgłosił pilot Boeninga 757 tuż po starcie z lotniska w Manchesterze. Związek Brytyjskich Pilotów nie podaje jednak linii, do których należy samolot. Nikomu nic się nie stało, ale do tragedii nie doszło prawdopodobnie dzięki refleksowi kapitana.
Reklama
Reklama

15 metrów pod maszyną i 30 metrów na lewo od samolotu znajdował się dron, którzy zauważył 5 marca 2016 roku pilot samolotu startującego rano z lotniska w Manchesterze. Raport ze zdarzenia opublikowano wczoraj. Eksperci uznali, że urządzenie znajdowało się w niebezpiecznej odległości od Boeninga, a incydent uznali za wysoce niebezpieczny.

Poinformowano też o podobnym incydencie, który miał miejsce 6 marca 2016 roku w Glasgow w Szkocji. The UK Airprox Board podało, że dron o 15:50 znalazł się 30 metrów pod Boeningiem 737 nad miastem Clydebank w West Dunbartonshire. Specjaliści stwierdzili, że pilot nie miałby szans na uniknięcie kolizji, a fakt, że do niej nie doszło, należy uznać za szczęśliwy traf. W tym przypadku również nie podano o którego przewoźnika korzystającego z portu lotniczego chodziło.

Brytyjskie media podkreślają, że niebezpieczne sytuacje z powodu dronów w okolicach lotnisk zdarzają coraz częściej. W kwietniu podano do wiadomości, że dron uderzył w podchodzący do lądowania samolot linii British Airways. Śledztwo Metropolitan Police wykazało, że najprawdopodobniej była to foliowa siatka, a nie mechaniczne urządzenie.

Operatorzy dronów zgodnie z obowiązującymi w Zjednoczonym Królestwie prawem nie mogą pilotować urządzeń powyżej 120 metrów i w pobliżu lotnisk. Właściciele dronów mogą posługiwać się nimi 50 metrów od osób, pojazdów i zabudowań.

W związku z tym, że przepisy te są regularnie łamane przedstawiciele Brytyjskiego Stowarzyszenia Pilotów proponują wprowadzenie fabrycznego ograniczenia zwanego "elektronicznym kagańcem". Polega ono na tym, że dzięki oprogramowaniu zamontowanemu w urządzeniu w przypadku zbliżenia się do lotniska dron byłby unieruchomiony.

 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama