Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Kto pobiera najwięcej zasiłków? Mity o imigracji obalone

Kto pobiera najwięcej zasiłków? Mity o imigracji obalone
Przeważająca liczba imigrantów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii do pracy. (Fot. Getty Images)
W mediach brytyjskich coraz częściej pojawia się antyimigracyjna retoryka. Ponad połowa mieszkańców Zjednoczonego Królestwa deklaruje w sondażach, że chce ograniczenia napływu obcokrajowców, lecz równocześnie ma mylne pojęcie o ich liczbie czy stylu życia.
Reklama
Reklama

Pełne obaw nastroje podsycają ponadto politycy eurosceptycznych partii, którzy straszą stratami gospodarczymi i zatraceniem brytyjskich wartości.

W rzeczywistości imigranci stanowią jedynie 16 procent siły roboczej na Wyspach - podaje Krajowe Biuro Statystyczne. To 4,9 mln osób z blisko 31 mln pracujących osób. Brytyjczycy nie zdają sobie także sprawy, jaki odsetek społeczeństwa stanowią cudzoziemcy jako ogół – przeprowadzona przez Ipsos Mori ankieta wykazała, że ich zdaniem stanowią oni 24,4% populacji - niemal dwa razy więcej, niż jest w rzeczywistości, bo osoby pochodzące spoza Wielkiej Brytanii to 13%.

Eurosceptyczne ugrupowania polityczne namawiają do zmian traktatów unijnych, m.in. zniesienia swobody przemieszczania się w obrębie UE. Ich zdaniem, Wielka Brytania została „zalana” przez falę imigrantów z Polski, Bułgarii czy Rumunii. W rzeczywistości – jak wskazuje Krajowe Biuro Statystyczne – to osoby spoza Europy stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców na Wyspach. Z danych wynika, że liczba osób urodzonych w Indiach, które obecnie na stałe zamieszkują Zjednoczone Królestwo, wzrosła o 232 tysięcy od 2004 roku, osiągając 734 tysięcy w 2013 r.

Nie do końca trafne są także zarzuty, iż osoby z zagranicy przyjeżdżają na Wyspy, by żyć tutaj z zasiłków socjalnych. Agencja Bloomberg podaje, iż 93 procent osób pobierających tego typu świadczenia to Brytyjczycy.

Co więcej, jak zauważyli naukowcy z University College London's Centre for Research and Analysis of Migration, imigranci z Europy nie są obciążeniem dla brytyjskiego sektora finansowego, lecz wręcz przeciwnie - podatki, jakie płacą, znacznie przewyższają otrzymywane przez nich zasiłki.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama