Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

BBC: Kobiecie, która ma być eksmitowana, powiedziano, że "poradzi sobie ze spaniem pod gołym niebem"

BBC: Kobiecie, która ma być eksmitowana, powiedziano, że "poradzi sobie ze spaniem pod gołym niebem"
W Anglii jeszcze nie zniesiono eksmisji bez winy, co oznacza, że landlord może eksmitować lokatora bez podania wyraźnej przyczny, dając mu jedynie 2-miesięczne wypowiedzenie... (Fot. Getty Images)
56-letniej Heidi Dodson z Thurrock, która ma zostać eksmitowana, urzędnicy powiedzieli, że powinna być w stanie 'w miarę dobrze funkcjonować', jeśli trafi na ulicę. O szokującej sprawie informuje portal BBC.
Reklama
Reklama

Rada Gminy Thurrock odrzuciła wniosek kobiety o mieszkanie w następstwie nakazu eksmisji od właściciela. Urzędnicy co prawda przyznali, że pani Dodson kwalifikuje się do pomocy, ale utrzymują, że poradzi ona sobie, jeśli stanie się bezdomna i nie stanowi to "potrzeby priorytetowej" - informuje BBC.

"Jesteś osobą, co do której jesteśmy przekonani, że potrafi sobie poradzić i w miarę dobrze funkcjonować w codziennym życiu, i sądzimy, że tak byłoby nadal, gdybyś stała się bezdomna" - stwierdzili w oficjalnym liście do petentki urzędnicy lokalnego wydziału mieszkaniowego w położonym na wschód od Londynu Thurrock.

Heidi Dodson przeprowadzała się w swoim życiu już 18 razy. Najnowszy nakaz eksmisji - tzw. "bez winy" (no-fault eviction) - otrzymała po siedmiu latach mieszkania w obecnym lokalu. Jego właściciel stwierdził, że musi zmodernizować nieruchomość tak, aby spełniała przepisy przeciwpożarowe.

Bezrobotna 56-latka mieszkała wraz synem, który też w ostatnim czasie stracił pracę. Nie mając poręczyciela i dysponując jedynie 20 funtami na koncie, nie jest w stanie wpłacić kaucji na inną nieruchomość, która według jej szacunków wynosiłaby 1 800 funtów za dwupokojowe mieszkanie w okolicy.

Po interwencji BBC Rada Gminy Thurrock oświadczyła, że ​​po zapoznaniu się z listem skierowanym do pani Dodson, dokona przeglądu pism wysłanych do mieszkańców.

"Wyrażamy najwyższe współczucie wszystkim mieszkańcom zmagającym się z bezdomnością i bardzo nam przykro, że ten list mógł nie odzwierciedlać tego w pełni" - oznajmił rzecznik gminy, który zapewnił jednocześnie, że "pomoc dla tej mieszkanki jest dostępna".

"Obejmuje ona uzgodnienie przez mieszkankę i samorząd planu pomocy w znalezieniu odpowiedniego zakwaterowania, w tym określenie dostępnego dla niej wsparcia finansowego. Prace trwają, aby umożliwić jej jak najszybsze znalezienie odpowiedniego domu" - dodał.

Od ubiegłego roku na liście oczekujących na mieszkania komunalne w Thurrock znajduje się ponad 4 000 osób.

Tymczasem koszt wynajmu prywatnego w Wielkiej Brytanii wzrósł o 9,2% w roku poprzedzającym marzec 2024 r., co stanowi największy skok od 2015 r.

W tym roku minęło pięć lat, odkąd rząd Anglii po raz pierwszy obiecał zakazać eksmisji na podstawie sekcji 21, zgodnie z którą właściciele mogą eksmitować lokatorów z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia bez podania przyczyny.

W zeszłym tygodniu sekretarz ds. mieszkalnictwa Michael Gove poinformował, że nie może zagwarantować, że tak zwane eksmisje bez winy zostaną zakazane w Anglii przed nadchodzącymi wyborami powszechnymi.

Eksmisje te, opisywane przez organizacje charytatywne zajmujące się mieszkalnictwem jako kluczowy czynnik powodujący bezdomność, zostały zakazane podczas pandemii Covid, ale od tego czasu ich liczba gwałtownie wzrosła.

Liczba gospodarstw domowych w Anglii przejętych przez komorników po otrzymaniu zawiadomienia na podstawie sekcji 21 wzrosła w ubiegłym roku o 49%, z 6 339 do 9 457 gospodarstw domowych.

W Szkocji eksmisje bez winy są zakazane od 2017 roku.

Czytaj więcej:

Większość londyńczyków "nie zarabia wystarczająco dużo, by uzbierać na depozyt"

Londyn: Każdego tygodnia prawie 300 najemcom grozi eksmisja bez wyraźnej przyczyny

Wzrosła liczba eksmisji komorniczych w Anglii bez winy najemcy

Ustawa o reformie najmu: 5. rocznica od obietnicy rządu wprowadzenia zakazu eksmisji bez winy

    Komentarze
    • AL
      3 maja, 20:44

      Myślę że ten cały cuncil też doskonale by sobie poradził pracując na ulicy.

    • Czytelnik anonimowy
      3 maja, 21:18

      jakoś nie widzę tutaj komentarzy patologii zwanej Janusz z pgr wypisujący bzdury o raju UK i innych milionerów z materacy

    • Olek
      4 maja, 13:39

      A w Londynie ile osob jest na liście oczekujących na mieszkanie socjalne? Ktoś powiedział mi jakiś czas temu, że czas oczekiwania w zależności od dzielnicy/councilu to 15-20 lat. Nikogo nie obchodzisz tutaj, w momencie, gdy masz jakieś problemy. A rynek nieruchomości jest tak trudny, że znalezienie czegoś graniczy wręcz z cudem, bo nie dość, że musisz w *uj dużo zarabiać to jeszcze chcą, żebyś nie miał/a dzieci, zwierząt, nie był studentem, nie palił i nie wiadomo co jeszcze. Do tego świetne referencje, credit score, to już chyba łatwiej jest dzisiaj kupić nieruchomość niż wynająć!

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama