Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dzieci imigrantów odpowiedzialne za sukces brytyjskich szkół

Dzieci imigrantów odpowiedzialne za sukces brytyjskich szkół
Londyńskie szkoły przodują w rankingach, bo w stolicy kraju mieszka najwięcej obcokrajowców. (Fot. Getty Images)
Miasta, które odznaczają się wysoką liczbą dzieci imigrantów, mają wyższy odsetek zdawalności GCSE (The General Certificate of Secondary Education - egzamin zdawany w szkole średniej), ponieważ uczniowie, którzy nie są Brytyjczykami, pracują ciężej - informuje 'Independent'.
Reklama
Reklama

Jak pokazują badania, Brytyjczycy robią wolniejsze postępy w nauce niż uczniowie z mniejszości etnicznych, którzy są ambitniejsi i bardziej zaangażowani w naukę.

"London effect" to termin wymyślony przez naukowców, określający pewną tendencję, jaka została zauważona w szkolnictwie: dzieci z londyńskich szkół osiągają znacznie lepsze wyniki w egzaminach niż ich rówieśnicy z innych części kraju. Badacze stwierdzili, że londyńskie szkoły przodują w rankingach, ponieważ w stolicy mieszka najwięcej obcokrajowców, których dzieci podwyższają poziom szkolnictwa.

Wyniki ucznia londyńskiej szkoły są o około 8 punktów wyższe niż przeciętnego nastolatka spoza stolicy - zauważa BBC. Zdaniem naukowców wynika to z tego, że w Londynie odsetek rdzennych Brytyjczyków wynosi 34%, podczas gdy w pozostałych częściach kraju - 84%.

Miasta takie jak Londyn czy Birmingham mogą pochwalić się placówkami akademickimi o wysokim poziomie, który zawdzięczają sporemu odsetkowi uczniów z zagranicy. 

Przeprowadzający badania profesor Simon Burgess stwierdził, że uczniowie, którzy nie są Brytyjczykami, mają często dużo gorsze warunki do nauki niż ich urodzeni na Wyspach rówieśnicy. Ponadto pochodzą z ubogich rodzin, nie mają dostępu do technologii i książek, ale równocześnie mają „większe oczekiwania względem nauki” oraz „są bardziej zaangażowani w szkolne obowiązki".

Z przedstawionego raportu wynika ponadto, że brytyjskie firmy są zmuszone zatrudniać obcokrajowców, ponieważ ich rodacy są zbyt leniwi, by pracować. Jak sugeruje "Daily Mail", Brytyjczykom łatwiej jest żyć z pobieranych zasiłków, niż pracować w fabryce 8 czy 12 godzin.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama