Menu

Marks & Spencer zamyka 60 sklepów na Wyspach i wycofuje się z Polski

Marks & Spencer zamyka 60 sklepów na Wyspach i wycofuje się z Polski
W lipcu M&S osiągnął najgorszy kwartał sprzedaży w działach odzieży i wyposażenia domu od prawie dekady. (Fot. Getty Images)
Marks & Spencer planuje zamknięcie 60 sklepów z odzieżą i wyposażeniem domów w Wielkiej Brytanii. W Polsce sieć zamknie 11 sklepów i zwolni wszystkich pracowników. Jak poinformowali przedstawiciele sieci, gwałtownemu spadkowi zysków winny jest dział odzieżowy, który "ciągnie firmę w dół". Proces zaplanowany jest na najbliższe pięć lat.
Reklama

Prezes sieci Steve Rowe, który rozpoczął swoją karierę w M&S w 1980 roku jako sobotni pracownik w sklepie Croydon, już wcześniej ostrzegał, że będzie musiał podjąć trudne decyzje, aby przywrócić firmę do dawnej świetności.

Zmiany te oznaczają, że w Wielkiej Brytanii zostanie zamkniętych zupełnie 30 sklepów, a 45 „zmniejszonych lub zastąpionych", by funkcjonowały wyłącznie jako sklepy spożywcze. Marka nadal cieszy się zaufaniem klientów, nawet pomimo wykrycia groźnej bakterii w sprzedawanym tam mięsie

Szczegóły dotyczące restrukturyzacji ogłoszono po tym, jak sieć odnotowała 88-procentowy spadek zysku brutto — do £25 mln w ciągu sześciu miesięcy do końca września.

Rowe przedstawił także plany likwidacji 53 sklepów w 10 krajach — w tym wszystkich 11 placówek w Polsce, 10 w Chinach i siedem we Francji, a także w Belgii, Estonii, na Węgrzech i Litwie. 

Rowe, który został nominowany na stanowisko w tym roku, stwierdził po przeglądzie działalności, że M&S stał się zbyt skomplikowany i niewydajny.

„W maju postawiliśmy szereg pytań, na które chcieliśmy odpowiedzieć w ramach naszego strategicznego przeglądu. Jesteśmy zobowiązani do stworzenia prostszego biznesu, w którego sercu znajdą się klienci i podejmowania działań zmierzających do odbudowania działów odzieżowych i wyposażenia domów oraz dalszego rozwoju handlu żywnością" – podkreślił. „Są to trudne decyzje, ale niezbędne do budowania przyszłości M&S, który ma być prostszy, bardziej dopasowany do potrzeb, wielokanałowy i koncentrujący się na zapewnieniu stabilnych zysków" - dodał.

John Ibbotson, dyrektor doradztwa detalicznego Retail Vision, stwierdził, że decyzja o wycofaniu się z rynków zagranicznych była „upokarzającą” chwilą dla marki.

„Kiedy w lipcu firma opublikowała swoje najgorsze wyniki od dziesięciu lat, wielu myślało, że gorzej być nie może. A jednak będzie. Dzisiejsi młodsi klienci po prostu nie mają emocjonalnej więzi z odzieżą M&S, a starsi ludzie ją tracą. W rezultacie robią zakupy gdzie indziej, czy to w Next, New Look, Primark i innych przystępnych cenowo luksusowych markach” – stwierdził.

Już we wrześniu, Rowe ogłosił plany redukcji ponad 500 miejsc pracy w londyńskim oddziale Paddington.

 

  Komentarze


  • Zaczynamy
   8 listopada 2016, 11:36

   Początki Brexitu w ciągu tych 5 lat upadnie duża ilość sklepów firm , firmy zaczną wyprowadzać swój kapitał poza UK wzrośnie bezrobocie ,ceny usług i żywności . Obniży się stopa zyciowa i ludzie wwyjdą na ulicę. .Polacy Miejmy Plan Awaryjny co do dalszego pobytu w UK.

  • Anna
   8 listopada 2016, 12:08

   Spadek zysku I zamykamy sklepy... Mnie to totalnie zniecheca do marki M&S

  • Ziemniak
   8 listopada 2016, 12:38

   Dobrze że wreszcie zauważyli, że ubrania które sprzedają są tragiczne.

  • Do geniusza
   8 listopada 2016, 12:49

   @Zaczynamy, geniuszu kochany, opisywana sytuacja zaczęła się długo przed brexitem i nawet mocno subiektywny w tym temacie Londynek powstrzymał się od takich wniosków. Jeszcze trochę i wybuch II wojny światowej będziecie geniusze łączyć z brexitem.

  • Brat pit
   8 listopada 2016, 16:49

   Zaczynamy podzielam Twoja opinie i jednoczesnie lekcewaze upierdliwy koment Do geniusza. Z brexitem mozemy połączyc , jak wszystko pójdzie nie tak , jak powinno z rozpoczęciem 3 wojny światowej . Nie drugiej Geniuszu !! Zawsze wojny poczatkował wzrastajacy nacjonalizm , nazizm , niezadowolenie narodow, problemy ekonomiczne , bieda najuboższych. A tych w brytanii jest ze 70%. Ciemnej masy wscieklej , bo jej zabieraja benefity!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 23.04.2018
  GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

  Sport


  Reklama