Menu

Zaledwie 5% irlandzkiego nocnego nieba jest wolne od sztucznego światła

Zaledwie 5% irlandzkiego nocnego nieba jest wolne od sztucznego światła
Na zdjęciu: Oświetlony Samuel Beckett Bridge w Dublinie. (Fot. Thinkstock)
Tylko 5% nocnego irlandzkiego nieba jest wolne od sztucznego światła - twierdzą naukowcy z Trinity College. Uczelnia rozpoczęła pierwsze badanie nad wpływem iluminacji na ludzi i środowisko.
Reklama

Zdaniem prof. Briana Espeya z wydziału fizyki uczelni, niemal połowa mieszkańców Irlandii żyje pod niebem tak jasnym, że niedostrzegalna jest Droga Mleczna.

Badania nad tym zagadnieniem zostały ogłoszone w czwartek, a jako ich cel wskazano zbadanie występowania i wpływu światła na środowisko i jego roli w zakłóceniu snu człowieka.

“Prawdopodobnie mamy więcej światła, niż potrzebujemy. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, na jaką jego ilość jesteśmy wystawieni oraz na konsekwencje tego faktu dla ekologii i gospodarki” - wskazał prof. Espey.

Do udziału w badaniu zostali zaproszeni mieszkańcy Irlandii. Będą oni mieli szansę sie wypowiedzieć na temat swojego postrzegania nocnego nieba.

“Nowoczesne społeczeństwo zależy od iluminacji z wielu źródeł – od naturalnego dziennego i sztucznego, po blask ekranów telewizyjnych, komputerów, tabletów, smartfonów i gier. Światło jest wszechobecne. W ostatnich dekadach zużycie energii i światła stale rośnie i nauka odkryła, że ma ono znaczący wpływ na nasze zdrowie. Przykładem jest sezonowe zaburzenie nastroju” - podkreślił naukowiec.

Negatywne skutki wystawienia na zbyt dużą ilość promieniowania świetlnego nie są jeszcze do końca zbadane. W Irlandii poziom emisji świetlnej podwoił się od 1990 roku.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.03.2018
  GBP 4.798 złEUR 4.218 złUSD 3.434 złCHF 3.601 zł

  Sport


  Reklama