Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W których krajach Europy pije się najwięcej? Polska i UK poza czołówką

W których krajach Europy pije się najwięcej? Polska i UK poza czołówką
W czołówce europejskich państw, w których alkoholu pije się najwięcej są: Łotwa, czechy i Litwa. (Fot. Getty Images)
Opublikowano raport przedstawiający listę krajów, w których spożywa się najwięcej alkoholu. Ku zaskoczeniu niektórych, Wielka Brytania nie znalazła się nawet w pierwszej dziesiątce - czytamy na stronie Metro.co.uk. Polska znalazła się na 8. miejscu.
Reklama
Reklama

Kieliszek wina do obiadu, piwo na Oktoberfest - wiele krajów ma swoje tradycje związane z alkoholem. Jednocześnie coraz więcej osób decyduje się na życie w trzeźwości, dlatego w ciągu ostatniej dekady w dużej części UE odnotowano spadek poziomu spożywania alkoholu. Tendencja ta jest najsilniejsza w Irlandii, na Litwie, w Grecji i Hiszpanii.

Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że w 2020 roku najwyższy wskaźnik spożywania alkoholu miała Łotwa - było to 12,1 litra na osobę dorosłą. W Polsce było to 11 litrów.

Tymczasem UK znalazło się poza pierwszą dziesiątką, plasując się za Francją, Niemcami i Austrią. Dane pokazują, że przeciętny dorosły w tym kraju wypił w 2020 roku 9,7 litra alkoholu - co świadczy o tym, że niechlubna "brytyjska kultura picia" wydaje się zmieniać. Jest to odpowiednik około sześciu dużych kieliszków wina tygodniowo.

Niemal co piąty dorosły (19%) w krajach UE w 2019 roku zadeklarował okazjonalne spożywanie dużych ilości alkoholu co najmniej raz w miesiącu. Jest to wskaźnik utrzymujący się na stałym poziomie od 2014 roku. Wartość ta waha się od poniżej 5% na Cyprze i we Włoszech do ponad 35% w Rumunii i Danii.

We wszystkich krajach mężczyźni częściej niż kobiety deklarowali przypadki intensywnego picia o charakterze epizodycznym. Jednak według OECD, większość krajów - w tym również Wielka Brytania - odnotowała spadek spożycia alkoholu w ciągu ostatniej dekady. 

"Wiele krajów europejskich wdrożyło szereg działań mających na celu ograniczenie konsumpcji alkoholu, takich jak nakładanie podatków, ograniczanie dostępności alkoholu i zakaz jego reklamowania. Ich efektywność jest jednak ograniczona ze względu na niedostateczne ich wdrażanie na terenie poszczególnych krajów oraz z uwagi na ograniczone środki finansowe" – napisano w raporcie OECD.

Czytaj więcej:

Badania z USA: Co 5. zgon osób w wieku 20-49 lat "można powiązać z alkoholem"

Polacy zaciskają pasa. Mniej masła, mięsa i alkoholu oraz polowanie na promocje

Władze Amsterdamu zniechęcają do przyjazdu turystów szukających seksu, narkotyków i alkoholu

Alkoholicy w UK otrzymają ketaminę, aby pomóc im powstrzymać się od picia

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama