Menu

Szef europarlamentu zawiesza działalność poselską Korwin-Mikkego. Za wypowiedzi o kobietach

Szef europarlamentu zawiesza działalność poselską Korwin-Mikkego. Za wypowiedzi o kobietach
Polski polityk został zawieszony w obowiązkach europosła. (Fot. Getty Images)
Polski europoseł Janusz Korwin-Mikke został ukarany za obraźliwe uwagi na temat kobiet, wygłoszone podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego na początku marca - poinformował szef europarlamentu Antonio Tajani.
Reklama

Według Tajaniego europoseł został pozbawiony diet poselskich na okres 30 dni (dieta wynosi 307 euro za dzień pracy europosła), a także zawieszony w działalności poselskiej na 10 dni, co nie obejmuje jednak prawa do głosowania. Ma też zakaz reprezentowania Parlamentu Europejskiego w jakichkolwiek delegacjach parlamentarnych, na konferencjach i forach międzyinstytucjonalnych przez najbliższy rok, poczynając od dziś.

Swoją decyzję szef PE ogłosił na posiedzeniu w Strasburgu. Została ona przyjęta oklaskami przez większość eurodeputowanych.

1 marca podczas debaty PE na temat różnic w wynagrodzeniach między kobietami i mężczyznami, Korwin-Mikke stwierdził, że kobiety muszą zarabiać mniej, "bo są słabsze, mniejsze i mniej inteligentne".

Jego wypowiedź wywołała oburzenie wielu eurodeputowanych i była komentowana w europejskich mediach. W internecie pojawiła się międzynarodowa petycja, podpisana przez kilkaset tysięcy osób, wzywająca do pozbawienia europosła mandatu, czego europarlament jednak zrobić nie może. O ukaranie Korwin-Mikkego zwróciła się do szefa PE frakcja socjalistów.

Tajani przekazał, że wypowiedzi polskiego europosła obrażają wszystkie kobiety i naruszają regulamin europarlamentu. "Nie będę tolerować takiego zachowania. Obrażając wszystkie kobiety eurodeputowany okazał pogardę dla naszych podstawowych wartości" - oświadczył szef PE. 

Dodał, że postanowił nałożyć surowe sankcje na Korwin-Mikkego, bo wykroczenie było poważne. W imieniu europarlamentu Tajani przeprosił też wszystkich, którzy poczuli się dotknięci wypowiedziami europosła.

Polski europoseł wywołał również burzę, kiedy zaproszono go do brytyjskiej telewizji śniadaniowej. Wywiad zakończył się nazwaniem Korwin-Mikkego "przerażającą seksistowską świnią". 

 

  Komentarze


  • Taki
   14 marca 2017, 23:48

   Czy to prawda ze Ulanowski jest gejem, dlatego nie lubi narodowcow?

  • Saz
   15 marca 2017, 08:20

   Acha. Czyli kamieniowanie kobiet przez muzlumanstwo cacy. Gadanie bzdur grzechem smiertelnym.

  • Xxl
   15 marca 2017, 09:35

   Ulanowski to idiota który jest dojeżdżany w UK dlatego nienawidzi Anglików i Anglii
   A narodowcy to polmozgi które wycierają ryja bohaterami

  • Drakus
   15 marca 2017, 12:46

   Ja uważam że jeżeli kobieta wykonuje jednakową prace jak mężczyzna powinna zarabiać tyle samo. Są prace , które kobiety wykonują lepiej od mężczyzn i tam mogłyby zarabiać więcej. Do większości prac lepiej nadają się mężczyźni dlatego oni mają prawo do roszczeń w niektórych kwestiach lecz nie powinni tego wykorzystywać . Do życia na równo potrzebna jest kobieta i mężczyzna, powinni się nawzajem wypełniać i być wyrozumiali dla siebie także i w tej sprawie. Kobiety powinny trzymać się swoich prac, ale wiemy że w życiu różnie bywa. Ja wybaczam im tą odrobinę słabości.

  • Grzegorz rozwadowski
   17 marca 2017, 17:26

   good men

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama