Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Strajkujący pracownicy promów znów blokują port w Calais i eurotunel

Strajkujący pracownicy promów znów blokują port w Calais i eurotunel
Pracownicy MyFerry obawiają się utraty pracy. (Fot. Getty Images)
Pracownicy żeglugi promowej MyFerryLink, zapewniającej przeprawę przez kanał La Manche, a sprzedanej ostatnio przez spółkę Eurotunnel, ponownie zorganizowali wczoraj blokadę portu w Calais, obawiając się utraty miejsc pracy. Dzisiaj zablokowali także eurotunel pod kanałem po francuskiej stronie.
Reklama
Reklama

Agencja Reutera podaje, że spółka Eurotunnel, będąca operatorem kolejowego połączenia tunelem pod kanałem La Manche, zgodziła się w tym miesiącu sprzedać duńskiej firmie DFDS swą żeglugę promową przez kanał, by zakończyć przeciągający się spór z brytyjskimi władzami, dotyczący zasad wolnej konkurencji. Poniedziałkową blokadę portu załogi promów zorganizowały, protestując przeciwko niekorzystnej dla nich decyzji francuskiego sądu.

SCOP Sea France - spółdzielnia pracowników obsługujących promy na trasie Calais-Dover - zwróciła się do sądu handlowego w Boulogne-sur-Mer o przedłużenie jej kontraktu ze spółką Eurotunnel. Sąd odmówił.

Pracownicy MyFerryLink utrzymują, że narażonych jest 600 miejsc pracy w ich spółce.

Związkowiec z MyFerryLink powiedział, że "blokada trwa". "Chcemy, żeby rządy Francji, Wielkiej Brytanii i Belgii zrozumiały, że jeśli nie znajdzie się sposób na uratowanie naszych miejsc pracy, latem będzie dochodzić do zawieszania ruchu pociągów Eurostar kursujących między Londynem a Paryżem" - zapowiedział.

W zeszłym tygodniu strajk około 400 pracowników promowych w terminalu po francuskiej stronie tunelu spowodował zawieszenie ruchu pociągów Eurostar.

Dziennikarze Reutera widzieli w Calais kilkadziesiąt ciężarówek stojących na drodze do portu. Strajkujący zagrodzili wjazd i terminal wyglądał na pusty poza trzema pasażerskimi samochodami czekającymi na cle.

Eurotunnel na swojej stronie internetowej podaje, że świadczy swoje usługi zgodnie z planem.

Duńska firma DFDS, mająca przejąć żeglugę promową przez kanał La Manche 2 lipca, zobowiązała się zatrzymać 202 z 577 pracowników MyFerryLink. SCOP Sea France nie chce się na to zgodzić. Wcześniej pracownicy żeglugi promowej bezskutecznie próbowali przejąć od spółki Eurotunnel dwa promy.

W zeszłym tygodniu strajk pracowników promowych w terminalu po francuskiej stronie tunelu pod kanałem La Manche spowodował zawieszenie ruchu pociągów Eurostar kursujących między Londynem a Paryżem i Brukselą. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama