Srebro drużyny Kwiatkowskiego

Michał Kwiatkowski zdobył z drużyną srebro w USA (Fot. Getty Images)
Amerykańska ekipa BMC obroniła w Richmond tytuł mistrzów świata w kolarskiej jeździe drużynowej na czas. Srebrny medal zdobyła belgijska grupa Etixx-Quick Step, z Michałem Kwiatkowskim w składzie, przegrywając rywalizację o 11 sekund.

Trzecie miejsce zajął hiszpański team Movistar, tracąc do BMC 30 sekund.

Kwiatkowski, który w przyszłą niedzielę będzie bronić tęczowej koszulki mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego, wywalczył z kolegami z drużyny już trzeci medal. Dwa lata temu we Florencji sięgnął z nimi po złoto, a przed rokiem w Ponferradzie po brąz.

Słabo pojechała rosyjska ekipa Tinkoff-Saxo Macieja Bodnara, zajmując ostatnie 27. miejsce ze stratą 8.11 min. Na wynik miał jednak wpływ upadek Australijczyka Michaela Rogersa i Duńczyka Michaela Valgrena.

Zawodnicy BMC pokonali 38-kilometrową, niezbyt trudną technicznie i płaską trasę ze średnią prędkością blisko 55 km/h. Od początku uzyskiwali najlepsze międzyczasy, a na półmetku wyprzedzali Etixx o 13 sekund. Na kolejnym punkcie pomiaru czasu Kwiatkowski i jego koledzy zmniejszyli straty do pięciu sekund, ale końcówka należała do dopingowanych żywiołowo przez publiczność kolarzy BMC.

"To był nasz główny cel. Jestem zaszczycony, że mogłem być częścią tego zespołu" - podkreślił na mecie Phinney, lider ekipy BMC, który niedawno powrócił do peletonu po trwającej ponad rok przerwie spowodowanej kontuzją nogi (liczne złamania wskutek kraksy wiosną 2014 roku).

Dwie godziny wcześniej w jeździe drużynowej kobiet na podium stanęły dwie Polki, startujące w składzie holenderskich zespołów: Katarzyna Pawłowska z Boels Dolmans odebrała srebrny medal, a Katarzyna Niewiadoma z Rabo Liv - brązowy.