Menu

Sąd skazał 18-osobowy gang gwałcicieli z Newcastle

Sąd skazał 18-osobowy gang gwałcicieli z Newcastle
Wymiar kary dla skazanych zostanie orzeczony w przyszłym miesiącu. (Fot. Northumbria Police)
Osiemnaście osób zostało uznanych przez sąd w Newcastle za winne seksualnego wykorzystywania pochodzących z trudnych środowisk kobiet, w tym małoletnich, które były wabione alkoholem i twardymi narkotykami, a następnie gwałcone.
Reklama

Wczorajszy  wyrok kończy cztery powiązane ze sobą procesy, w których siedemnastu mężczyzn w wieku od 32 do 45 lat pochodzenia azjatyckiego i urodzonych w większości w Wielkiej Brytanii oraz 22-letnia Brytyjka występowało jako oskarżeni o popełnienie ponad 100 przestępstw, w tym gwałtów, dostarczania narkotyków i nakłaniania do prostytucji. Zdjęcia i pełne dane personalne skazanych zostały upublicznione.

Ofiarami gangu były 22 kobiety w wieku od 13 do 25 lat, które pochodziły z trudnych środowisk, co - jak zaznaczyli prokuratorzy - sprawiało, że "istniało mniejsze zagrożenie, że się sprzeciwią".

Ofiary były wabione do mieszkań sprawców na terenie Newcastle na tak zwane sesje, w trakcie których otrzymywały najpierw bezpłatnie alkohol i narkotyki, a potem były zmuszane do seksu. Wiele z nich uzależniło się od środków odurzających, co sprawiało, że musiały wracać do swoich oprawców. Jako zapłatę otrzymywały od nich narkotyki, papierosy i pieniądze.

W trakcie postępowania ujawniono kontrowersyjne posunięcie policji, jakim było wypłacenie łącznie blisko 10 tys. funtów skazanemu wcześniej gwałcicielowi - który pozostał dla szerszej publiczności anonimowy - tytułem wynagrodzenia za dostarczane przez 21 miesięcy informacje na temat działalności gangu.

Zatrzymanie i skazanie osiemnastu osób to efekt policyjnej operacji Schronienie (Shelter), dotyczącej seksualnego wykorzystywania nieletnich dziewcząt i młodych kobiet z grup szczególnego ryzyka.

Sprawy badane w ramach operacji Schronienie i równolegle prowadzonej na szerszą skalę operacji Azyl (Sanctuary) mają wiele wspólnego z ujawnionymi w ubiegłych latach skandalami w Rotherham i Rochdale, gdzie mężczyźni ze społeczności brytyjsko-pakistańskiej przez wiele lat wykorzystywali seksualnie chłopców, dziewczynki i dorosłych z grup ryzyka.

Szef policji hrabstwa Northumbria Steve Ashman zaznaczył, że do śledztwa użyto wszelkich dostępnych sił - przez trzy i pół roku prowadził je zespół 50 funkcjonariuszy, który będzie działał dalej.

"Nie było tutaj żadnej poprawności politycznej. To są kryminaliści i nie było żadnej wątpliwości, że należy ich aresztować i skierować przeciwko nim wszelkie środki, jakimi dysponujemy" - przekazał.

"Nie zatrzymaliśmy się i nie zatrzymamy. Będziemy stosować wszelkie dostępne nam techniki śledcze, tajne i jawne, w zmaganiu się z tym problemem" - dodał.

 

  Komentarze


  • PabloWhodni
   10 sierpnia 2017, 13:24

   Sami biali i do tego immigranci z UE. HahahhHa

  • Czytelnik
   10 sierpnia 2017, 13:24

   Na szubienice jednego po drugim na glownym placu w Newcastle.

  • Emigrant
   10 sierpnia 2017, 14:15

   Bo Islam to religia miłości ( tej wymuszonej)

  • Grzegorz rozwadowski
   10 sierpnia 2017, 19:52

   No co ty Czytelnik TY przeciwko swoim?Przeciesz to anglicy pozd

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 16.02.2018
  GBP 4.677 złEUR 4.156 złUSD 3.317 złCHF 3.605 zł

  Sport


  Reklama