Menu

Polacy z Wielkiej Brytanii nie zgłaszają ataków nienawiści, bo się boją

Polacy z Wielkiej Brytanii nie zgłaszają ataków nienawiści, bo się boją
Kwiaty złożone w miejscu zamordowania polskiego imigranta w Harlow, w Anglii. (Fot. Getty Images)
Ubliżanie, przezwiska, wulgarne napisy na polskich sklepach - niemal każdego dnia Polacy z Wielkiej Brytanii zmagają się z przejawami niechęci ze strony Wyspiarzy. Polscy imigranci nie zgłaszają jednak przestępstw, bo obawiają się, że pogorszą tym i tak niepewną już sytuację po referendum w sprawie Brexitu.

„Premier Theresa May nie zapewniła obywateli krajów unijnych, że po Brexicie będą nad Tamizą mogli spokojnie żyć i pracować. Większość nie zgłasza więc ataków rasistowskich, bo się zbyt boi” - dziennik „The Independent” cytuje mieszkającą w Londynie Joannę Młudzińską, przewodnicząca Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie. Dzisiaj, 10 stycznia 2016 roku, przedstawi ona tę sprawę przed parlamentarną komisją w sprawie „przestępstw nienawiści”. Będzie zatem reprezentować prawie 1 milion Polaków z Wielkiej Brytanii i w sumie 3 miliony obywateli krajów unijnych.

Statystyki są bezlitosne. Brytyjska policja podaje, że liczba przestępstw motywowanych pochodzeniem lub wyznaniem ofiary znacznie zwiększyła się po czerwcowym referendum w sprawie Brexitu. Wzrost liczby tego typu przestępstw w Anglii i Walii wzrósł tam o 41% do 5 468 – podaje Home Office .

"Statystyki pokazują, że teraz mamy niewielki spadek ataków nienawiści w porównaniu z tym, co obserwowaliśmy tuż po referendum, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkie przestępstwa są nam zgłaszane” - twierdzi Mark Hamilton z The National Police Chiefs' Council's (NPCC).

Zgodnie z informacjami ambasady RP w Londynie, w ciągu kilku ostatnich miesięcy polskie służby konsularne interweniowały w ponad 30 przypadkach incydentów, które są badane jako potencjalnie motywowane nienawiścią na tle narodowościowym.

W najpoważniejszym wydarzeniu tego typu - w Harlow, w hrabstwie Essex - zginął 40-letni Polak, a jedna osoba została ranna.

Brytyjscy politycy potępiają ataki nienawiści w kraju. Przestępstwa na tle narodowościowym, religijnym i rasowym nasiliły się po referendum w sprawie Brexitu. Z tego powodu zainicjowano akcję #BetterThanThat, którą oficjalnie wspiera nawet premier Theresa May i parlamentarzyści wszystkich partii.

 

Komentarze


 • Blabka
  10 stycznia, 17:36

  Co za głupi artykuł jak sie boja? Nie boja bo ataków nie ma...

 • Ręka Wicka.
  10 stycznia, 17:41

  Lać Angoli w Polsce obojętnie kogo. Lutować w ryj i koniec!

 • To prawda
  10 stycznia, 18:01

  to prawda ze boimy sie gdyz Angole sa zemstliwym narodem i od razu sie mszcza i szukaja odwetu

 • Aa
  10 stycznia, 18:01

  Przezwiska to nic! W pracy jest dyskryminacja-tylko czekają aź wyjedziemy...uśmieszki,złośliwosci,brak wsparcia ....

 • Akuku
  10 stycznia, 18:21

  Politycy sami podzegaja do nienawisci (np. ''wskazemy palcem i zawstydzimy pracodawcow zatrudniajacych imigrantow") a potem z nia niby walcza.

 • Blabla
  10 stycznia, 20:01

  Ja tam nic nie widze, propaganda! sami wyjedzajcie jak wam sie nie podoba. (: a jak polak idiota i menel to lac !

 • THC
  10 stycznia, 23:11

  @Aa: usmieszki,zlosliwosci,brak wsparcia... - ty chyba nie rozumiesz angielskiego poczucia humoru i stylu bycia.

 • THC
  10 stycznia, 23:13

  Ataki na Polakow to ruska propaganda destabilizujaca ten przepiekny kraj.

 • Heloo
  11 stycznia, 06:36

  Przeciesz ro chore od samego głosowania do teraz nie widziałem i nie odczulem takiego czegoś a z druhies strony przez 10 lat nigdy nikt do mnie nie mail problemów.. Ale to wszystko kwestaia kultury i Znajomości języka bo zapewne polowa z tych polaczkow co dostała na kły to badała po polsku w obecności anglo jezycNych tamci myśleli ze nadają na nich no i szybko pokazali im ze to nie jarmark we Włocławku i nie są u siebie.. Ps. Za to prawie co dzien widzę nawalonych polaczkow wzywających po polsku obcokrajowców napinających się jak indyki jednym słowem patola. Pozdrawiam wszystkich kumatyc

 • Engineer
  11 stycznia, 11:21

  Ja też nie wiem o co chodzi z tymi atakami - pracuje z samymi angolami na wielu budowach jakoś nikt mnie nie wyzywa. A od razu dodam, że mój angielski nie jest najwyższych lotów o słowiańskim akcencie już nie wspominając ;)

  Moja teoria jest taka, że to beneficiarze takie akcje jedynie robią bo im sie w głowach z lenistwa przewraca.

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.03.2017
GBP 4.890 złEUR 4.229 złUSD 3.940 złCHF 3.954 zł

Sport


Reklama